


Sain erittäin hyvää suklaakakkua, oli mahdollisuus saada punaviiniä mutta otin valkkaria (koska punkku = migreeni) ja suoritin aamulla autoeroottisen toimenpiteen. Jep. Ihan paska päivä.huima kirjoitti:Suklaata. Seksiä. Punaviiniä.
Jep.
Ihan jees päivä.
Ei ole. Älä ole liian ankara itseäsi kohtaan. Paskoja päiviä tuleekin olla. Piiskaat itseäsi muutenkin liiaksi. En näe sellaisesta kuin haittaa. Täytyyhän sinussakin olla paljon hyviä puolia.AarneAnkka kirjoitti:Kaikki on kiinni asenteesta.
Olkaa ylpeitä ja itsevarmoja antisosiaalisuudestanne. Kyllä teille silloin tullaan sanomaan "hei, hymyile vähän!" ja "miksi sä oot noin surullinen?". Sitten voit sanoa kalvakasti "anteeksi, mulla on nyt vähän vaikeata enkä oikein voi antaa toiselle ihmiselle mitään" tms. Ja boing, sinulla on oma sitkeä ihailija, joka on ihastunut vaikeasti tavoiteltavaan sinuun!Sudenhenki kirjoitti:Itselläkin on kokemusta tuollaisesta, ja kaikkein pahinta on se, kun ajattelee että mitä jos se ei olisikaan iskenyt? Voisi luultavasti olla siellä baarissa riekkumassa riikinkukkona joku hehkeä neiti kainalossa. Tässä vaiheessa ei tiedä miten päin olisi. Ahdistus häviää sekunnin ajaksi vain hyökyäkseen kahta kauheampana takaisin.AarneAnkka kirjoitti:
Ikävä kyllä jokin merkillinen katkeruus ja vitutus myrkytti koko tapahtuman minun osaltani. Satuin juuri silloin olemaan epäsosiaalisella, hermostuneella, katkeralla, rääpälemäisellä, vastenmielisellä, masentuneella tuulella, ja vaikka tiedostin kaikki nuo ylläolevat hyvät asiat, en kyennyt nauttimaan niistä. Vituttivat ne onnelliset kauniit ihmiset, heidän jännittävät elämänsä ja onnelliset parisuhteensa (melodramatisaatio). Kun muut lähtivät baariin jatkoille, kävelin itse sieltä satamasta Kamppiin ja sieltä himppeen. Loppumatkan Länsiväylältä juoksin täysillä, portaat ylös, ja lopulta kotona tunsin olevani turvassa. Yksin.
Näköjään vieläkin välillä pääsee yllättämään tämä antisosiaalisuussyndrooma. Mistä se oikein johtuu? (Shrinkin paikka?) On se harventunut kovasti, ennen mulla oli koko ajan tällaista, mutta harmittaa tosissaan että se iski juuri tänään.
Katsos, minun täytyy esittää kaikki hyvät asiat surkeaan ja negatiiviseen sävyyn, koska muuten kaikki minun loisteliaasta elämästäni kertomat kertomukseni kuulostaisivat jatkuvalta ällöttävältä itsekehulta. Neuvoihan viisas kummitätinikin ettei kannata kehuskella koska se herättää turhaa kateutta ja katkeruutta. Tämä meemi on olennainen osa suomalaista kulttuuria ja sielunmaisemaa.silsakenraali™ kirjoitti:Piiskaat itseäsi muutenkin liiaksi. En näe sellaisesta kuin haittaa.
Mistä lähtien AOWD:hen on kuulunut etsintä ja nosto? Vai olikos se niin, että sitä sai itte valita parin pakollisen lisäksi mitä teki. Itellä se ei ainakaan ollut mukana, kun suoritin sitä Egyptissä. Onnea silti uuden pahvin johdosta!Sinkkumatti kirjoitti:KK, kympin jälkeen oli vallan loistava näkyvyys..
Juur näin. Mulla oli suunnistus, etsintä ja nosto, syväsukellus, virtasukellus ja hylkysukellus. Se ojamon hylky oli kyllä melkoinen näkykillkill kirjoitti: Vai olikos se niin, että sitä sai itte valita parin pakollisen lisäksi mitä teki.
Tarkoitatko sitä Innofocuksen sukellusvenettä vai sitä veneenraatoa? Siellä suklarissahan voi käydä juttelemassa, siellä on ilmatasku. Ääni vääristyy hauskan kimeäksi.Sinkkumatti kirjoitti:Se ojamon hylky oli kyllä melkoinen näky
Sitä raatoa juu. Sen U-69? oon myös bongannut, mutta en oo kyl sisälle päässy käymäänkillkill kirjoitti:Tarkoitatko sitä Innofocuksen sukellusvenettä vai sitä veneenraatoa?
Kaatialassa yks porukka kävi sukelluskellossa dokaamassa. Oluet oli kuulemma paineessa aika elottomia, mutta kupli mukavasti ylös tullessaSinkkumatti kirjoitti: sisälle päässy käymään
Ei hitto, toi on niiiin tuttua. Arvatkaa kuka teki oharit juhannuksena koko kaveriporukalle ja lähti nysvöttämään vanhempiensa kanssa mökille juurikin tuollaisten olojen vuoksi? Sieltäkin oli pakko jossain vaiheessa soutaa pikkuluodolle mahdollisimman kauas rannasta mököttämään, kun alkoi tuntea itsensä niin surkeaksi, tyhmäksi, rumaksi, kömpelöksi ja tylsäksi keski-ikäisiin sukulaisiinsa nähden että ihan itku meinasi päästä. Näin alas ette tekään ole varmasti vajonneet...Sudenhenki kirjoitti:Itselläkin on kokemusta tuollaisesta, ja kaikkein pahinta on se, kun ajattelee että mitä jos se ei olisikaan iskenyt? Voisi luultavasti olla siellä baarissa riekkumassa riikinkukkona joku hehkeä neiti kainalossa. Tässä vaiheessa ei tiedä miten päin olisi. Ahdistus häviää sekunnin ajaksi vain hyökyäkseen kahta kauheampana takaisin.AarneAnkka kirjoitti:
Ikävä kyllä jokin merkillinen katkeruus ja vitutus myrkytti koko tapahtuman minun osaltani. Satuin juuri silloin olemaan epäsosiaalisella, hermostuneella, katkeralla, rääpälemäisellä, vastenmielisellä, masentuneella tuulella, ja vaikka tiedostin kaikki nuo ylläolevat hyvät asiat, en kyennyt nauttimaan niistä. Vituttivat ne onnelliset kauniit ihmiset, heidän jännittävät elämänsä ja onnelliset parisuhteensa (melodramatisaatio). Kun muut lähtivät baariin jatkoille, kävelin itse sieltä satamasta Kamppiin ja sieltä himppeen. Loppumatkan Länsiväylältä juoksin täysillä, portaat ylös, ja lopulta kotona tunsin olevani turvassa. Yksin.
Näköjään vieläkin välillä pääsee yllättämään tämä antisosiaalisuussyndrooma. Mistä se oikein johtuu? (Shrinkin paikka?) On se harventunut kovasti, ennen mulla oli koko ajan tällaista, mutta harmittaa tosissaan että se iski juuri tänään.
KULTA!hermine kirjoitti: Ei hitto, toi on niiiin tuttua. Arvatkaa kuka teki oharit juhannuksena koko kaveriporukalle ja lähti nysvöttämään vanhempiensa kanssa mökille juurikin tuollaisten olojen vuoksi? Sieltäkin oli pakko jossain vaiheessa soutaa pikkuluodolle mahdollisimman kauas rannasta mököttämään, kun alkoi tuntea itsensä niin surkeaksi, tyhmäksi, rumaksi, kömpelöksi ja tylsäksi keski-ikäisiin sukulaisiinsa nähden että ihan itku meinasi päästä. Näin alas ette tekään ole varmasti vajonneet...
Noita kun ei edes oikein voi mitenkään ennustella, että tajuaisi pysyä kotona ahdistumasta/pilaamasta muiden iltaa. Ja sitten alkaa jäädä usein kotiin ihan vaan kaiken varalta. Ja sit kun ihmisten ilmoille uskaltautuu, ahdistaa vielä enemmän.
No et ole sen oudompi kuin muutkaan. Todellisuus on loputtoman erilaista ja outoa. Mietin tässä juuri yhtä Yrjö Jylhän runoa, jossa kerrottiin tähdistä. Josko tähdet ovatkin vain kylmää, tunteetonta valoa ikuisuuksien päästä, vai näkeekö joku meidät, välittääkö. Minusta tuntuu, että välillä olemme kuin tähtiä itsellemme ja toisillemme. Ei kai sun mitään suorituspaineita tarvitse kokea. Olet ilmeisesti menossa treffeille? En osaa sanoa mitään viisasta neuvoa, ehdotan kuitenkin että juotte alkomahoolia sillai pikkasen niin ei tarvii jänskättää niin paljon.Edith kirjoitti: Oonx mä normaali?
Mun mielestä sä olet kiinnostava ihminen, eikä se ole mitenkään tilannesidonnaista.Edith kirjoitti: Aarne ja Sudenhenki on miehiä ja miehille epäsosiaalisuus on sosiaalisesti paljon hyväksyttävämpää ja hermineähän ei nyt pidä oikeasti epäkiinnostavana kukaan. Mutta mä? Perhana! Tai siis kai tää on normaalia. Enhän mäkään odota toisilta jatkuvaa älynsäihkettä tms., mutta miks mä sitten vaatisin itseltänikään? Hyväksyn sen inhimillisyyden toisissa, mutta itsessä se on niin vaikeeta.
Tuossa on ideaa. Mutta sulla on syvällinen eksistentiaalinen pohdinta meneillään, ole iloinen kyvystäsi ajatella monipuolisesti. Mua vaivaa se, että on ihan tyhjä olo joskus. (Paittis, että mä en sit oo menossa treffeille. Jos oisin, olo ois yksiselitteisempi.)Turbohaltija kirjoitti: Minusta tuntuu, että välillä olemme kuin tähtiä itsellemme ja toisillemme.
Ihan tälleen apropoona, mutta mitä helvetin ylpeiltävää antisosiaalisuudessa on? Ei siitä minulle mitään iloa ole koskaan ollut, pelkkää päänvaivaa ja murhetta.Keikaus kirjoitti: Olkaa ylpeitä ja itsevarmoja antisosiaalisuudestanne. Kyllä teille silloin tullaan sanomaan "hei, hymyile vähän!" ja "miksi sä oot noin surullinen?". Sitten voit sanoa kalvakasti "anteeksi, mulla on nyt vähän vaikeata enkä oikein voi antaa toiselle ihmiselle mitään" tms. Ja boing, sinulla on oma sitkeä ihailija, joka on ihastunut vaikeasti tavoiteltavaan sinuun!
No jaa, ei ole minun tyylini, mutta kyllä tuollainenkin toimii, etenkin jos se on aitoa. Oli miten oli, sosiaalisuutta ei voi pakottaa, joten silloin pitää vain lähteä yksin kotiin nuolemaan haavoja ja nauttia omasta seurasta. Tyhmän illan jälkeen tulee yleensä kiva ilta.
Aivan varmasti lähestulkoon kaikki tuntevat olonsa joskus surkeaksi. Itse koen useinkin olevani epäkiinnostavaa seuraa, mikä johtaa yleensä siihen että hermostun, ja alan puhumaan jokseenkin käsittämättömiä/absurdeja juttuja, joka taas helpottaa sitä että pitäisi oikeastaan paeta koko helvetin tilannetta.Edith kirjoitti:Tunteeko kaikki olonsa oikeasti joskus surkeaksi? Mä meinasin tänään-eilen aloittaa tätä liippaavaa shrinkiin, mutta tunsin itseni niin surkeaksi, etten saanut kirjoitettua. Onko muillakin sellaista pelkoa, että on aivan liian epäkiinnostavaa seuraa kellekään ja stressaa tuttujenkin tapaamista etukäteen? Mulla on jotenkin sitä just nyt tulevaan viikonloppuuni ja erääseen tapaamiseen liittyen tosi paljon. Että onkohan mulla mitään sanottavaa, kestääköhän se mua mitenkään, pitäisköhän mun pyytää sitä jo ihan aluksi allekirjoittamaan paperi, että altistaa itsensä kuolemaa uhmaavaan tylsyyteen vapaaehtoisesti. Tekis mieli kadota maan alle, mutta toisaalta ei sittenkään. Oonx mä normaali?
Kiva, kiitti vaan vitusti, tuo tieto helpotti todella paljon.. Muuhun annoitkin jo vastauksen itse, älä odota itseltäsi saati muilta mitään, vaan tee/puhu asioi(s)ta niinkuin hyvältä tuntuu. Jos ei toimi niin aina voit keksiä jonkin verukkeen millä pääset luistelemaan tilanteesta. Vai jännittääkö sosiaaliset tilanteet yleensä?Edith kirjoitti:Aarne ja Sudenhenki on miehiä ja miehille epäsosiaalisuus on sosiaalisesti paljon hyväksyttävämpää ja hermineähän ei nyt pidä oikeasti epäkiinnostavana kukaan. Mutta mä? Perhana! Tai siis kai tää on normaalia. Enhän mäkään odota toisilta jatkuvaa älynsäihkettä tms., mutta miks mä sitten vaatisin itseltänikään? Hyväksyn sen inhimillisyyden toisissa, mutta itsessä se on niin vaikeeta.
Juu siis eihän suklaata ja viiniä syödä samaan aikaan - mutta esimerkiksi samalla aterialla on aivan ok syödä vaikkapa hyvin suklainen jälkiruoka, vaikka ruokailun yhteydessä olisikin nautittu viiniä.killkill kirjoitti:Korjatkaapa jos olen väärässä, mutta muistaakseni suklaa on yksi niistä ruoka-aineista, jotka TAPPAVAT viinin maun -
Joo, suunnilleen joka kerta kun mun pitäisi tavata kuka tahansa sukulainen tai ystävä. Erityisesti tilanteissa, joista ei ole mitään mahdollisuutta liueta paikalta korrektisti jos alkaa ahdistaa. Poikaystävä on ainoa poikkeus, koska se on samallatavalla outo ja varmaan muitten mielestä tylsä kuin minäkin. Voisi kuvitella, että yksi "turvallinen" ihminen auttaisi muidenkin kanssa toimeen tulemista, mutta tähän mennessä vaikutus on ollut aivan päinvastainen. Pelkään vähän että sulkeudun sit kokonaan kotiin kun muutetaan yhteen ja multa loppuu koulu eikä täten oo tarvetta tavata ihmisiä.Edith kirjoitti:Onko muillakin sellaista pelkoa, että on aivan liian epäkiinnostavaa seuraa kellekään ja stressaa tuttujenkin tapaamista etukäteen?
Antisosiaalisuus tai ehkä kuten sinun tapauksessasi ujous on ominaisuus siinä missä ulospäin suuntautuneisuuskin. Jälkimmäistä taidetaan arvostaa hiukan liikaa nykyään. Useasti ajattelen, että ujot ihmiset voivat saada paljon enemmän aikaan esim. työpaikalla kuin ne ainaisesti juoruilevat kahvittelijat, siis jos kyse on sellaisesta hommasta, missä ei olla niin esillä.Sudenhenki kirjoitti: Ihan tälleen apropoona, mutta mitä helvetin ylpeiltävää antisosiaalisuudessa on? Ei siitä minulle mitään iloa ole koskaan ollut, pelkkää päänvaivaa ja murhetta.
Mieluummin sitä huomiota saisi jollain muulla kuin nurkassa mököttämällä, koska ei uskalla mennä muille puhumaan, että joku tulee (yleensä säälistä, muutenhan tuo reppana istuisi yksin koko illan) eteen istumaan ja ottaa tukkaa pois naamalta (myönnän kyllä että se tuntuu kivalta, varsinkin jos joku näppäräsorminen käy tukkaan).
Aivan varmasti lähestulkoon kaikki tuntevat olonsa joskus surkeaksi. Itse koen useinkin olevani epäkiinnostavaa seuraa, mikä johtaa yleensä siihen että hermostun, ja alan puhumaan jokseenkin käsittämättömiä/absurdeja juttuja, joka taas helpottaa sitä että pitäisi oikeastaan paeta koko helvetin tilannetta.
Toisaalta, tuollaisissa tapahtumissa on yleensä (ainakin minun kohdalla) ollut vähintään yksi tyyppi jolle voi puhua omista jutuistaan ja mielenkiinnon kohteistaan. Mieluummin yksi antoisa, molempia osapuolia kiinnostava keskustelu kuin kaksikymmentä turhanpäiväistä, molempia osapuolia haukotuttavaa diipadaapaa.