Kiinasta? Työskentelevät nälkäpalkallakin kuulemma.prosessi kirjoitti:Puolasta?Geetzu kirjoitti:Mistä sais hommattuu Suomeen läjän jotain ihkumpia hoitsuja kun vähän pelottaa olla tollasten armoilla?
Sairaanhoitajien palkankorotukset
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Ei tässä nyt ruokaa jaella... Mut sellanen ei-akateeminen liksa ois varmaan ihan jees. Kunhan oppis kielen.Zeb kirjoitti:Kiinasta? Työskentelevät nälkäpalkallakin kuulemma.prosessi kirjoitti:Puolasta?Geetzu kirjoitti:Mistä sais hommattuu Suomeen läjän jotain ihkumpia hoitsuja kun vähän pelottaa olla tollasten armoilla?
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Määrittele ei-akateeminen liksa.Geetzu kirjoitti:Ei tässä nyt ruokaa jaella... Mut sellanen ei-akateeminen liksa ois varmaan ihan jees. Kunhan oppis kielen.
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Se linkki oli jossain toises ketjus, en millään muista. Yritän vaan tässä kerätä huomiota provoamalla, että tän maan hoitsut on anaalista ja tulis nylkeä tollasen kamalan kiristys-uhkailun vuoksi. Ei tässä sen kummempia probleemia ei-akateemisella ok-liksasella välkyllä.Zeb kirjoitti:Määrittele ei-akateeminen liksa.Geetzu kirjoitti:Ei tässä nyt ruokaa jaella... Mut sellanen ei-akateeminen liksa ois varmaan ihan jees. Kunhan oppis kielen.

-
- Kitisijä
- Viestit: 2202
- Liittynyt: 15.08.2005 0:23
- Paikkakunta: Turku
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Kiitos!NuoriDaavid kirjoitti:tsemppiä Melnais!
Tuskin kukaan on kevein mielin päättänyt irtisanoutua mutta rauhallisia keinoja on koitettu vuosikymmeniä, kahdesti pitkäaikaisia lakkoja. Kokemusten perusteella valittu keino on järeä, koska muu ei ole auttanut.
Mielipiteitä on niin töissä, yksityiselämässä kuin julkisuudessa tullut asian tiimoilta puolesta ja vastaan. Skandaaliuutisointi ja loanheitto eivät ole vielä edes täydessä vauhdissa, mutta valittu kohde on väärä. Jos joukkoirtisanoutuminen toteutuu, me palaamme töihin heti kun sopimukseen päästään, itse asiassa sopimus velvoittaa kaikki palaamaan vaikka joku haluaisi irtisanoutuneeksi jäädäkin. Vastuu tilanteen ratkaisemisesta on kuntatyönantajalla, jonka on toistaiseksi suhtautunut asiaan kuin ei tahtoisikaan sen selviävän. Toivottavasti tilanne muuttuu tulevien viikkojen aikana.
Elämä kantaa, jos sen antaa
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Älä nyt ymmärrä väärin, ymmärrän kyllä millainen huoli sulla on tuossa sinun tilanteessa. Mä uskon aika vakaasti, että tämä lakkoasia ratkeaa ennen sitä irtisanoutumisuhkapäivää.Geetzu kirjoitti:Mistä sais hommattuu Suomeen läjän jotain ihkumpia hoitsuja kun vähän pelottaa olla tollasten armoilla?
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Niin mäkin oikeastaan... Mua vaan ärsyttää. Ei mua yhtään tollaset eri alojen lakot mut hemmetti tää jotenkin tökkii ja pahasti. Poistun häiritsemästä.Zeb kirjoitti:Älä nyt ymmärrä väärin, ymmärrän kyllä millainen huoli sulla on tuossa sinun tilanteessa. Mä uskon aika vakaasti, että tämä lakkoasia ratkeaa ennen sitä irtisanoutumisuhkapäivää.
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
En minä ole niin väittänyt, vaan kuntatyönantaja. Pyynnöstä vain laitoin pykälän johon työnantaja viittaa.Melnais kirjoitti:Uskon että olet pätevä juristi alallasi, mutta jos tuo mielestäsi velvoittaa tekemään työtä joukkoirtisanoutumisen realisoiduttua, olet väärässä.
Ei tuo nyt ihan noinkaan ole. Jos terveydenhuoltohenkilöstö olisi samassa asemassa kuin muut ihmiset, niin tuota säännöstähän ei tarvittaisi, koska yleinen onnettomuudessa auttamisvelvollisuus löytyy ihan kaikkia koskien muualta lainsäädännöstä. Jos tuolla säännöksellä ei olisi mitään itsenäistä merkitystä, sitä tuskin olisi säädetty? Jokin sisältö sillä varmasti on. Se tultaneen mittaamaan tässä prosessin aikana jos tarvis on.Melnais kirjoitti:Terveydenhuollon ammattilaiset ovat velvollisia auttamaan tullessaan onnettomuustilanteeseen. Kuten kuka tahansa muukin.
Ymmärtääkseni jokunen johtava työoikeuden professori on ollut eri mieltä työtaistelunne laillisuudesta. Lailliset työtaistelumuodot kun heidän mukaansa ovat viranhaltijoilla lakko ja työsulku. Se mitattaneen työtuomioistuimessa joka tapauksessa.Melnais kirjoitti:Laillinen työtaistelu ei mitenkään rinnastu onnettomuuteen.
Kummallista, että otat itsestäänselvyytenä tuon palautussopimuksenMelnais kirjoitti:Mitään pakkoa harjoittaa ammattia ei ole. Työpaikalta saa poistua 19.11 eikä sinne ole velvollisuutta tulla takaisin ennen kuin sopimuskumppanit tekevät palauttamissopimuksen.

Hyvin olet tehyn propagandalehtiset lukenut. Ei kunta joudu mihinkään vastuuseen siitä, että force majeure -tilanteessa se ei kykene tarjoamaan ei-kiireellistä hoitoa kaikille. Mistä ihmeestä olet sellaisen ajatuksen keksinyt?Melnais kirjoitti:Tilanne on laillinen irtisanoutuville mutta ei tietenkään kunnille, jotka ovat vastuussa hoidon järjestämisestä.
Asiapitoisuus = myöntyminen hoitajien ahneuden edessä? Mikään muu asiahan ei ole neuvottelupöydässä edes ollut kuin epärealistinen kuppausyrityksenne ja kuntatyönantaja on ilmoittanut, ettei se aio siitä edes neuvotella. Onneksi. Veronmaksaja kiittää selkärangasta.Melnais kirjoitti:Toistaiseksi esitetyt suunnitelmat hoidon järjestämisestä joukkoirtisanoutumisen jälkeen ovat täysin epärealistisia ja mahdottomia toteuttaa. Toivon neuvottelujen jatkuvan työnantajapuolelta asiapitoisempina, jotta irtisanoutumisiin ei tarvitse ryhtyä.
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Taas juridinen mahdottomuus. Ammattijärjestö ei voi sopia kenenkään puolesta työsopimusta. Siksi mahdollisesti irtisanoutuneiden palaamista ei pysty takaamaan mikään taho.Melnais kirjoitti:itse asiassa sopimus velvoittaa kaikki palaamaan vaikka joku haluaisi irtisanoutuneeksi jäädäkin.
-
- Kitisijä
- Viestit: 3469
- Liittynyt: 23.08.2005 12:00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Miksei samalla 50 prosenttia? Hoitsujen työ on tosi vaativaa. Kyllä nämä sankarittaret ansaitsevat kaiken, mitä keksivätkin pyytää.NuoriDaavid kirjoitti:tsemppiä Melnais! Te voitatte. Työnantaja perääntyy, koska kuntien on lain mukaan huolehdittava sairaanhoidosta. 24%:n palkankorotusvaade ei ole force majure -este. Ainoa mahdollisuus on myöntyä.
Kiristystähän tämä on, tietenkin, ja se tapahtuu ihmishenkien kustannuksella. Se on kieltämättä epäreilua, ettei kaikilla ammattiryhmillä ole mahdollisuutta tällaiseen kiristämiseen. Kirjastonhoitajat ovat palkkakuopassa ja sinne jäävätkin, koska heidän vastuullaan ei ole ihmishenkiä.
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Eivätkös ne puolalaiset valloittaneet jo Ruotsin, ihan ilman mitään apua kotimaisista työtaisteluista. Tosiasiahan on, että jos työnantajat nyt joustavat 100% tai lähes, niin ihmisten hengillä leikkimiselle ei näy loppua. Uudenlaista toimivaa asetta käytetään tietenkin jatkossakin surutta, ihminen vain on sellainen.Zeb kirjoitti:Kiinasta? Työskentelevät nälkäpalkallakin kuulemma.prosessi kirjoitti:Puolasta?Geetzu kirjoitti:Mistä sais hommattuu Suomeen läjän jotain ihkumpia hoitsuja kun vähän pelottaa olla tollasten armoilla?
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Sitäpä juuri. Tehy siirtyi samaan kuppareiden rosvojoukkoon Lääkäriliiton kanssa. Kiristetään koska voidaan. Tuplat siihen mitä muut saa ei ole enää mikään kuoppakorotus. Sama juttu kuin lääkärien päivystys, jota aina haukutaan mutta josta lääkärit eivät itse suostu luopuman ... koska siitä saa niin helvetisti rahaaVadim kirjoitti:Kiristystähän tämä on, tietenkin, ja se tapahtuu ihmishenkien kustannuksella.

-
- Kitisijä
- Viestit: 3469
- Liittynyt: 23.08.2005 12:00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Neljätoista prosenttia ei sinusta ole kohtuullinen korotus? Se on enemmän kuin mikään ammattiryhmä on saanut.Melnais kirjoitti: Tuskin kukaan on kevein mielin päättänyt irtisanoutua mutta rauhallisia keinoja on koitettu vuosikymmeniä, kahdesti pitkäaikaisia lakkoja. Kokemusten perusteella valittu keino on järeä, koska muu ei ole auttanut.
Ahneus on tietysti sallittua, mutta missähän sen raja kulkee? Kun hoitsuille maksetaan kuussa neljä tonnia ja lääkäreille kahdeksan?
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Ja tässähän ois nyt saumat karkottaa porukkaa Ruotsiin ihan tosissaan? Oliks ne polskit nyt muuten oikeesti seksi vaihtoehto vai muistanko väärin palsta-alfojen kertomukset? ...
-
- Kitisijä
- Viestit: 3469
- Liittynyt: 23.08.2005 12:00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Polskit on hottiksii!Geetzu kirjoitti:Ja tässähän ois nyt saumat karkottaa porukkaa Ruotsiin ihan tosissaan? Oliks ne polskit nyt muuten oikeesti seksi vaihtoehto vai muistanko väärin palsta-alfojen kertomukset? ...
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Heh. Lääkäriliitto on jo näyttänyt että mikään ei riitä ja rajana on taivasVadim kirjoitti:Ahneus on tietysti sallittua, mutta missähän sen raja kulkee? Kun hoitsuille maksetaan kuussa neljä tonnia ja lääkäreille kahdeksan?

-
- Kitisijä
- Viestit: 2202
- Liittynyt: 15.08.2005 0:23
- Paikkakunta: Turku
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Selvä, pahoitteluni. Kuntatyönantaja on väärässä.Tix kirjoitti:En minä ole niin väittänyt, vaan kuntatyönantaja. Pyynnöstä vain laitoin pykälän johon työnantaja viittaa.Melnais kirjoitti:Uskon että olet pätevä juristi alallasi, mutta jos tuo mielestäsi velvoittaa tekemään työtä joukkoirtisanoutumisen realisoiduttua, olet väärässä.
Niin, erityisasema löytyy siitä, että terveydenhuollon henkilöstön tulee hyödyntää auttaessaan ammattitaitoaan, eli heiltä voidaan odottaa tilanteessa tehokkaampaa toimintaa kuin Teppo Tallaajalta. Poikkeusoloissa laki velvoittaa ihan töihin.Tix kirjoitti:Ei tuo nyt ihan noinkaan ole. Jos terveydenhuoltohenkilöstö olisi samassa asemassa kuin muut ihmiset, niin tuota säännöstähän ei tarvittaisi, koska yleinen onnettomuudessa auttamisvelvollisuus löytyy ihan kaikkia koskien muualta lainsäädännöstä. Jos tuolla säännöksellä ei olisi mitään itsenäistä merkitystä, sitä tuskin olisi säädetty? Jokin sisältö sillä varmasti on. Se tultaneen mittaamaan tässä prosessin aikana jos tarvis on.Melnais kirjoitti:Terveydenhuollon ammattilaiset ovat velvollisia auttamaan tullessaan onnettomuustilanteeseen. Kuten kuka tahansa muukin.
Viranhaltijoita ovat nykyään enää ylihoitajat ja jokunen osastonhoitaja. Virat on muutettu toimiksi, ja työsuhteisille joukkoirtisanoutuminen on laillinen. Työsuhteen muodolla taas ei ole mitään tekemistä sen kanssa, ettei työtaistelu ole sotaan tai luonnonmullistukseen verrattavissa oleva hätä-/poikkeustila, jonka vallitessa kaikki yhteiskunnan kykenevä aines on mahdollista velvoittaa työhön.Tix kirjoitti:Ymmärtääkseni jokunen johtava työoikeuden professori on ollut eri mieltä työtaistelunne laillisuudesta. Lailliset työtaistelumuodot kun heidän mukaansa ovat viranhaltijoilla lakko ja työsulku. Se mitattaneen työtuomioistuimessa joka tapauksessa.Melnais kirjoitti:Laillinen työtaistelu ei mitenkään rinnastu onnettomuuteen.
Tiedän terveydenhuollon todellisuudesta sen verran, että on helppo uskoa palautussopimukseen. Muu ei ole mahdollista. Sairaanhoitopiirien hätäsuunnitelmat tilanteen hoitamisesta kestävät ehkä päivän, todennäköisesti eivät edes sitä, sillä reserviä ei ole. Suunnitelmissa on siis etsiä korvaava henkilökunta järjestelmän sisältä + hyödyntää lääkäreitä ja opiskelijoita. Ei tule onnistumaan, tässä vaiheessa ammattietiikka kieltää tekemästä työtä johon ei ole saanut riittävää perehdytystä.Tix kirjoitti:Kummallista, että otat itsestäänselvyytenä tuon palautussopimuksenMelnais kirjoitti:Mitään pakkoa harjoittaa ammattia ei ole. Työpaikalta saa poistua 19.11 eikä sinne ole velvollisuutta tulla takaisin ennen kuin sopimuskumppanit tekevät palauttamissopimuksen.Jos nyt ensin vaikka saisitte ne 24% korotukset? Minä veikkaan, että Tehyn rahojen loppuessa monella asuntolainallisella irtisanoutuneella tulee kova ikävä töihin.
Tilanne on ennakoitavissa viisi viikkoa etukäteen, joten force majeure-tilanteeseen vetoaminen voi olla vaikeaa.Tix kirjoitti:Hyvin olet tehyn propagandalehtiset lukenut. Ei kunta joudu mihinkään vastuuseen siitä, että force majeure -tilanteessa se ei kykene tarjoamaan ei-kiireellistä hoitoa kaikille. Mistä ihmeestä olet sellaisen ajatuksen keksinyt?.Melnais kirjoitti:Tilanne on laillinen irtisanoutuville mutta ei tietenkään kunnille, jotka ovat vastuussa hoidon järjestämisestä.
Asiapitoisuus = valtakunnansovittelijan ohjeiden noudattaminen eli neuvottelurauha, jonka aikana ei mustamaalata julkisesti sopimuskumppania. Ei mielestäni liikaa vaadittu, jotta neuvottelut voidaan edes aloittaa.Tix kirjoitti:Asiapitoisuus = myöntyminen hoitajien ahneuden edessä? Mikään muu asiahan ei ole neuvottelupöydässä edes ollut kuin epärealistinen kuppausyrityksenne ja kuntatyönantaja on ilmoittanut, ettei se aio siitä edes neuvotella. Onneksi. Veronmaksaja kiittää selkärangasta.Melnais kirjoitti:Toistaiseksi esitetyt suunnitelmat hoidon järjestämisestä joukkoirtisanoutumisen jälkeen ovat täysin epärealistisia ja mahdottomia toteuttaa. Toivon neuvottelujen jatkuvan työnantajapuolelta asiapitoisempina, jotta irtisanoutumisiin ei tarvitse ryhtyä.
Elämä kantaa, jos sen antaa
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Eikös tässä ole pattitilanne? Tehy vaatii mahdottomia ja kuntatyönantaja on ilmoittanut, että se ei edes neuvottele moisesta. Mikä on ihan oikein. Kiristyksen edessä taipuminen ei kannata.Melnais kirjoitti:Asiapitoisuus = valtakunnansovittelijan ohjeiden noudattaminen eli neuvottelurauha, jonka aikana ei mustamaalata julkisesti sopimuskumppania. Ei mielestäni liikaa vaadittu, jotta neuvottelut voidaan edes aloittaa.
-
- Kitisijä
- Viestit: 2202
- Liittynyt: 15.08.2005 0:23
- Paikkakunta: Turku
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Kyllä, se on kohtuullinen korotus. Nyt kuitenkin haetaan peruspalkkojen jälkeenjääneisyyden korjausta, joka on syntynyt maltillisilla sopimuksilla ja muiden alojen suurilla korotuksilla. Toki tulee muistaa lähtöpalkka, johon edes 24% lisää ei tee vielä suuria euroissa. Kuntaneuvotteluissa matalapalkkaisuuskriteeri käveltiin tylysti yli. Kaivelen huomenna tarkat määrät esille jos jotakuta kiinnostaa.Vadim kirjoitti: Neljätoista prosenttia ei sinusta ole kohtuullinen korotus? Se on enemmän kuin mikään ammattiryhmä on saanut.
Elämä kantaa, jos sen antaa
-
- Kitisijä
- Viestit: 2202
- Liittynyt: 15.08.2005 0:23
- Paikkakunta: Turku
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Tix, laillinen toimi ei ole kiristystä, tietänet tämän aivan hyvin. Seurataan tilannetta, en ole vielä tietoinen oliko tämän päivän sovittelulla jotain liikettä saatu aikaan suuntaan tai toiseen.Tix kirjoitti:Eikös tässä ole pattitilanne? Tehy vaatii mahdottomia ja kuntatyönantaja on ilmoittanut, että se ei edes neuvottele moisesta. Mikä on ihan oikein. Kiristyksen edessä taipuminen ei kannata.Melnais kirjoitti:Asiapitoisuus = valtakunnansovittelijan ohjeiden noudattaminen eli neuvottelurauha, jonka aikana ei mustamaalata julkisesti sopimuskumppania. Ei mielestäni liikaa vaadittu, jotta neuvottelut voidaan edes aloittaa.
Elämä kantaa, jos sen antaa
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Missä niin seisoo? Kiristystä on monenlaista. Joku kiristää seksillä, toinen tunteilla, kolmas väkivallan uhkalla ja Tehy potilasturvallisuudella. Rikosoikeudellisesti rangaistava kiristysrikos ei ole suomen kielen sanan kiristys ainoa eikä edes yleisin merkityssisältö. Minun näkökulmastani kyse on kiristyksestä.Melnais kirjoitti:Tix, laillinen toimi ei ole kiristystä, tietänet tämän aivan hyvin.
En voi millään perustella juuri sairaanhoitajille tuplasti suurempaa korotusta kuin muille naisvaltaisille kunta-aloille, ihan yhtä lailla siellä on matalapalkkaista väkeä ja hekin saivat kolmanneksen enemmän kuin keskeiset teollisuusalat. Irtisanoutumisten kohdetaminen osastoille, joissa ihmishenget ovat vaarassa on ihmishengillä kiristämistä. Sitä eivät sentään lääkäritkään ole ahneuksissaan tehneet, vaikka pidänkin myös Lääkäriliittoa rosvokoplana veronmaksajan taskulla.
Onneksi oma terveydenhoitoni on yksityisen sektorin varassa, ja uskoisin että tämän jälkeen yhä useampi tekee saman ratkaisun. Toivon että kunnatkin siirtyvät yhä laajemmin ostopalveluihin ja/tai tilaaja-tuottajamalliin jatkossa. Julkisen terveydenhuollon nykyrakenne on tullut tiensä päähän.
-
- Kitisijä
- Viestit: 3469
- Liittynyt: 23.08.2005 12:00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
No, miksei superilaisista tunnu siltä? Miksi heille kelpasi 14 prosenttia, vaikka palkka on pienempi kuin teillä?Melnais kirjoitti: Kyllä, se on kohtuullinen korotus. Nyt kuitenkin haetaan peruspalkkojen jälkeenjääneisyyden korjausta, joka on syntynyt maltillisilla sopimuksilla ja muiden alojen suurilla korotuksilla. Toki tulee muistaa lähtöpalkka, johon edes 24% lisää ei tee vielä suuria euroissa. Kuntaneuvotteluissa matalapalkkaisuuskriteeri käveltiin tylysti yli. Kaivelen huomenna tarkat määrät esille jos jotakuta kiinnostaa.
En tiedä onko Suomen historiassa mikään ammattiryhmä saanyt vastaavaa noin 20 prosentin reaalikorotusta palkkoihin. En tiedä olisiko ollut kohtuutonta siirtää näitä kohtuuttomia palkkavaateita tuonnemmaksi ja vaatia jotain laadullisia parannuksia työnantajalta sen sijaan, esimerkiksi lisähenkilökunnan palkkausta? 24 prosenttia on silkkaa ahneutta.
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Minä en vain ymmärrä sitä, että miksi hiivatissa työnantajapuoli kuvittelee Suomen olevan umpio? Miksi sen reservin pitäisi tulla kokonaisuudessaan täältä?
-
- Kitisijä
- Viestit: 3469
- Liittynyt: 23.08.2005 12:00
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Pelottavaa. Olen taas Tiskin kanssa samaa mieltä. Seuraava askel lienee, että jätämme hoitsut oman onnensa nojaan ja toteutamme dildopyllyheterouttamme yhdessä.
Re: Sairaanhoitajien palkankorotukset
Ei tarvitsisikaan. Virosta on jo vuosia tullut lääkäreitä. Tervetuloa vaan pitkäsääriset ja hymyilevät virottaret persjalkaisten ahneiden hapannaamojen tilalle.prosessi kirjoitti:Minä en vain ymmärrä sitä, että miksi hiivatissa työnantajapuoli kuvittelee Suomen olevan umpio? Miksi sen reservin pitäisi tulla kokonaisuudessaan täältä?