prosessi kirjoitti:Itse taisin pikkusiskon joulupukkikysymykseen vastata jotain siihen suuntaan, että joulupukki sekä on olemassa että ei ole, että asian saa ihan itse päättää. Joulupukki on olemassa kaikille niille, jotka haluavat sen olevan olemassa, joten se ei oikeastaan ole mikään satu, vaan asia joka on sadun ja toden välissä.
Tuosta taas muistui mieleen selitystilanteen jatko. Pikkusiskoni kun kysyi joulupukkiasiaa ensimmäisenä minulta, ja vastauksen saatuaan ei kysynytkään vanhemmiltamme joulupukin olemassaolosta, vaan näiden uskosta joulupukkiin. Äiti tietenkin heti väitti uskovansa joulupukkiin ja pääsi helpolla, mutta isä meni lankaan jotakuinkin näin:
- Isi, uskotko sä joulupukkiin?
- No oikeastaan en.
- Mikset sä usko joulupukkiin?
- Koska sitä ei oikeastaan ole olemassa.
- Mutku Prossu sano et se on olemassa kaikille jotka uskoo. Mikset sä haluu et joulupukki on olemassa?
- Ööh, tota... ...varmaan siks, etten oikeastaan tarvi joulupukkia mihinkään.
- Mikset? Ja miks äiti tarvii?
Siinä vaiheessa isältä loppuivat vastaukset, ja hän siirtyi paheksumaan sitä, että olin vastannut väärin siskolleni. Olisi kuulemma ollut parempi, jos olisin vain myöntänyt joulupukin olemassaolemattomuuden.