masa kirjoitti:Frederik Krueger kirjoitti:
Vertailu ei suoraan tarkoita sitä että asuntojen neliöhinnat olisivat järjestään laskeneet keskimäärin tuon verran,
Eikö kyseessä ole keskiarvo kaikista toteutuneista asuntokaupoista?
Kyllä, minkä vuoksi se ei kerro suoraan yksittäisten kohteiden hinnanvaihteluista. Eri aikoina ostotottumukset kun saattavat pakon takia kohdistua erilaisiin (esim. huonokuntoisempiin ja vähäarvoisempiin) kohteisiin. Ihmiset ostavat sitä mitä pystyvät ja uskaltavat, vaikka unelmistaan joutuisi tinkimään. Vertailu ei seuraa tiettyjen kohteiden hinnankehitystä.
No, sama tilanne oli kun oman asuntoni myin pois. Kaksioissa oli kovempi neliöhinta kuin kolmioissa. Vaan eipä se mtn. Mulle sopii vallan mainiosti, että isommista asunnoista putoaa hinnat reilusti ja että oman pienen luukkuni haluttavuus on suuri.
Samaa olen täällä toitottanut, hinnanlasku sopisi minulle parhaiten. Toisaalta, kohteiden pyyntihinnat tuntuvat edelleen olevan yleensä jopa useita kymppitonneja korkeampia kuin v 2006. Ehkä niissä on nykyisin enemmän ilmaa verrattuna toteutuviin kauppoihin, tiedä häntä.
Esimerkki mikä jäi mieleen: viereisessä talossa oli v 2006 myynnissä remontoitu kaksio, pyyntihinta oli 95.000€. Samassa talossa oli vähän aikaa sitten toinen vastaava kaksio myynnissä, hintapyyntö oli muistaakseni 128.000€. En tiedä menikö jälkimmäinen kaupaksi ja millä hinnalla, mutta ainakin kohteen ilmoitus poistui jossain päälle kuukaudessa.
Mikäs taho sitä huutelikaan vielä 2-3 kk sitten, että maailmantalouden myllerrys ei koske Suomea ja että Suomessa ei asuntojen hinnat laske?
En tiedä, mutta paremminhan Suomen pankit ovat tuntuneet myllerryksen hanskanneen (ei vielä yhtään ole pudonnut valtion syliin), ja asuntojen hintojen laskukin ei ole ollut mitenkään samanmoista kuin Amerikoissa, Briteissä, Islannissa, Tanskassa ja Epsanjassa.
Joten ilmeisesti sekä ne jotka väittivät Suomessa tapahtuvan samanlainen romahdus kuin mainituissa maissa, että ne jotka sanoivat ettei varmasti tule olemaan yhtään mitään vaikutusta vaikka ulkomailla tapahtuisi mitä, olivat väärässä? Vastaus löytyikin jostain siitä välimailta, vai vieläkö odotamme todellista asuntojen hintojen romahdusta? Se Suomi24-palstalla toisteltu 70% rommaus?
Sinänsä en tiedä mitä ajatella kun toisaalta nyt tunnutaan veikkaavan korkojen laskuun. Kiihdyttääkö tämä taas osaltaan asuntokauppaa ja mitä tapahtuu? Ihmisten tarve asumiselle ei kai ole vielä kadonnut mihinkään, joten rajoittavat tekijät ovat lähinnä työtilanne, lainarahan hinta ja psykologia.