
Niin, ei varmaan sitä korkokattoa kannata tosiaan ottaa, eihän eihän, maksaakin niin tautisesti..?
Ei minun mielestäni kannata, mutta toisaalta se riippuu myös siitä miten pahasti ahdistuu jos korot hyppelevätkin vähän eri tavalla kuin mitä oli kaavaillut.Quinevere kirjoitti:Niin, ei varmaan sitä korkokattoa kannata tosiaan ottaa, eihän eihän, maksaakin niin tautisesti..?
Onneksi olkoon! Oliko Turun keskustasta?Quinevere kirjoitti:Tuli sitten ostettua yksi kappale omakotitaloja![]()
No ei täälläkään nyt ihan keskustassa noita löydy mut ehkä viis kilsaa kauppatorilta ja ihan luonnon helmassa siltiChap kirjoitti:Onneksi olkoon! Oliko Turun keskustasta?
Se vähän riippuu siitä, mitä lasketaan neliöiksi. Kyseessä on vanha rintamamiestalo. Ilmeisesti kellarikerrosta lukuisine kopperoineen ja autotalleineen ei lasketa, eikä varmaan ullakon varastoreunoja? Siinä tapauksessa ilmeisesti vajaat 1800 erkkiä/m2, jos nyt asuinneliöt oikein ymmärsin. Tontti on yli 1000 neliötä, hyvällä paikalla ja oma, mikä oli aika iso peruste meillä taloa valitessa. Nyt tarvii sitten enää murehtia mitä vikoja ja remonttikohteita talosta alkaa ajan kanssa paljastua.exPertti kirjoitti:Uskaltaako tiedustella mitä luokkaa neliöhinta oli? Satasen tarkkuudella esimerkiksi.
Odotan että pankit tietävät tämän, eivätkä mene juttuusi mukaan.exPertti kirjoitti:Juu, hypo taisi laskea ja oliko Handelsbanken?Chap kirjoitti:Euriborit sen kun jatkavat syöksymistään, tänään 12 kk 4,271 % ja 3 kk 4,153 %. Kun lisäksi EKP:n ohjauskorko on 3,25 %, on melkein rikollista, että yksikään iso pankki ei ole ilmoittanut primen laskemisesta nykyisestä 4,9-5,0 % tasosta.
Mutta sitähän ne primet olivatkin, sisäänvetotuote. Joku uskalsi osaan niistä laittaa jo sub-etuliitteen.
Oma ensimmäisen vuoden korkoni näyttää korkealta, mutta kyttään halpaa ja pitkää korkokattoa jos korot romahtavat.
Aika pitkään ne primet oleili (kuukausia) euroboorin alla. Pankit ottaa nyt sitä erotusta takas.Chap kirjoitti:Euriborit sen kun jatkavat syöksymistään, tänään 12 kk 4,271 % ja 3 kk 4,153 %. Kun lisäksi EKP:n ohjauskorko on 3,25 %, on melkein rikollista, että yksikään iso pankki ei ole ilmoittanut primen laskemisesta nykyisestä 4,9-5,0 % tasosta.
Mistäköhän nyt pertti puhut? Primet seuraavat euriboria pienellä viivellä, eivätkä välttämättä reagoi jokaiseen pieneen euriborin muutokseen.exPertti kirjoitti:Mutta niitten efektiivinen korko on ollut silti melko samalla tasolla tai korkeammalla kuin 12kk eurinborin. Pankit luottavat vaan, että tixit tuolla eivät osaa korkolaskua. Toisinpäin sanoen primet eivät voi laskea yhtä nopeasti kuin euriborit tai tämä sama tehokkuus kärsii (kun korkojen lasku siirtyy suoraan lainoihin eikä maksimissaan 12kk viiveellä).Tix kirjoitti:Aika pitkään ne primet oleili (kuukausia) euroboorin alla. Pankit ottaa nyt sitä erotusta takas.
Juu, eli puhut tilanteesta, jossa korkojaksoja on vuodessa esim. neljä ja korko on määritelty korkojaksolle. Tällöin esim. 5% korko 4 kk pätkille tarkoittaisi 5,09% efektiivistä vuosikorkoa. Toisaalta, jos korkojaksojen määrä vuodessa olisi ääretön, olisi efektiivinen vuosikorko silti lähes sama 5,12%.exPertti kirjoitti:Eli puhun siitä, että kun prime vaihtuu vaihtuu lainanottajan maksama korkokin sillä hetkellä, kun euriborissa korko vaihtuu vain korkonmääräytymispäivänä. Siksi puhutaan efektiivisestä korosta, olisiko "todellinen lainanottajan maksama korko" se järkevä suomennos.
Mitä ihmettä sä höpiset? Osaan laskea korot, erityisesti ne efektiiviset. Ja niiden tarkistuspäivät. Jos olisin ottanut 12 kk euriborin, maksaisin kesän huippukorkoja vielä ensi kesään asti. Primelainan voin koska tahansa vaihtaa euriborkorkoiseksi ilman kustannuksia, voin tehdä ylimääräisiä lyhennyksiä niin paljon kuin lystään milloin tahansa ja miten tahansa haluan.exPertti kirjoitti:Mutta niitten efektiivinen korko on ollut silti melko samalla tasolla tai korkeammalla kuin 12kk eurinborin. Pankit luottavat vaan, että tixit tuolla eivät osaa korkolaskua. Toisinpäin sanoen primet eivät voi laskea yhtä nopeasti kuin euriborit tai tämä sama tehokkuus kärsii (kun korkojen lasku siirtyy suoraan lainoihin eikä maksimissaan 12kk viiveellä).
Jos tarkoitit keskivertolainanottajaa, turha viitata minuun nimimerkillä. Jotenkin näyt olevan pihalla tästä hommasta.exPertti kirjoitti:Tässä puhuttiin siitä keskivertolainanottajasta, joka ottaa primen 12kk euriborin tilalle kuvitellen sitä halvaksi eikä vaihda sitä kertaakaan. Näitä piisaa, varsinkin sellaisia joilla lainaerän hoito tökkii eikä kiinnostaisi ns. turhaan häiritä pankkia yhteydenotoilla.
Tässä kusi se, että et näy ymmärtävän mistä puhut vaan puhut mutulla. Enkä tiedä keskivertolainanottajasta, mutta ainakaan itselle ei tuota vaikeuksia laskea efektiivisiä korkomenoja excelillä. Korkojen laskutilanteessa primen pitää lonnia keskimäärin 6 kk euribor 12 kk perässä, jotta se muuttuisi kalliimmaksi. Ihan turha tuijottaa päivän euribornoteerausta jos seuraava korontarkistus on 11 kk päässä.exPertti kirjoitti:Jaa, sekö sinun muroihisi tässä kusi?Tix kirjoitti:Jos tarkoitit keskivertolainanottajaa, turha viitata minuun nimimerkillä. Jotenkin näyt olevan pihalla tästä hommasta.
Se on näköharha, mutta jos tiukka paikka tulee minua voi haukkua idiootiksi.
Et taida oikein huomata tässä aika rajua sisäistä ristiriitaa? Miten prime voi olla samaan aikaan halpa sisäänottokorko jos se on samanaikaisesti merkittävästi kalliimpi kuin muut tarjolla olevat viitekorot? En tajua.exPertti kirjoitti:Juuri näin ja varmuudeksi pankit pitävät primeä yli sen puoli vuotta jos vain asiakkaitten mutina pysyy jonkin tason alla. Kuten kuvakin näyttää. Ainut mitä olen koettanut sanoa on, että primeä kaupataan halpana sisäänottokorkona vaikka se yleisesti ottaen on kalliimpi kuin vuoden euribor.
Tälläisen odotuksen asettaminen erottaa keskiverrot epäkeskiverroista. Tämä ei varmaankaan mitenkään kuitenkaan enteile sitä, osuuko odotus oikeaan eli ei.Tix kirjoitti:odotuksena on, että korot eivät ainakaan nouse merkittävästi
En edelleenkään tajua. Jos euribor 12 kk on 4,2% ja prime 5%, missä kohtaa se näyttää sisääntulevalle asiakkaalle halvalta? Voidakseen hintakilpailla "sisäänheittokorkona" primen on oltava kilpailukykyinen. Kyllähän se on tiedossa, että joidenkin pankkien primet ovat hanakoita nousemaan ja hitata laskemaan. Mutta jos ne ovat liian hitaita laskemaan ja liian hanakoita nousemaan, ne eivät koskaan voi vaikuttaa erityisen halvoilta.exPertti kirjoitti:Prime on halvalta näyttävä korko. Ja kyllä, siinä on aivan älytön ristiriita.
Jos oletetaan, että korkotaso ei muutu vuoden aikana niin se on se primen halpa aika.
Vai voisikohan olla kyse ihan vaan sattumasta eikä pankkien salajuonesta. Prime ja euribor seuraavat toisiaan historian perusteella täysin ennustettavalla tavalla, eli prime seuraa euriboria pienellä viivellä ja karkeammalla porrastuksella.exPertti kirjoitti:Primen suosio nousi silloin, kun euriborit nousivat kun ne _vaikuttivat_ halvemmilta kuin 12kk euribor. Tällä hetkellä ne eivät vaikuta houkuttelevimmilta, mutta mitä väliä sillä on kun kiihkeimmän buumin aikaan sillä saatiin houkuteltua ne asiakkaat taloon.
Korkojaksoja 4 (jakson pituus 3kk) joille korko määritelty ja 5% korko 4kk pätkille (vuodessa 3 pätkää) ...sivustahuutaja kirjoitti:Juu, eli puhut tilanteesta, jossa korkojaksoja on vuodessa esim. neljä ja korko on määritelty korkojaksolle. Tällöin esim. 5% korko 4 kk pätkille tarkoittaisi 5,09% efektiivistä vuosikorkoa.
Menin lähes sanattomaksi. Täydellinen känppä. Vähän pieni kyllä.Bluntly kirjoitti:No paljonkos tämän käypä arvo on arvovaltaisen kityraadin mielestä?