Pulkannaru kirjoitti:Jos ymmärrät linkittämisiesi testien kuvista mitään (katsoitko ja analysoitko ne? Onko sinulla siihen tarvittava osaaminen?), niin huomaat Fordin korin olevan enemmän kurtussa ja näin ollen suurempi törmäysnopeus ei ainakaan paranna tilannetta.
Tää on muuten hyvä pointti jota en itse ole tullut aiemmin juurikaan ajatelleeksi: Voiko ratifioidut törmäystestit olla jopa turvallisuutta heikentävä asia, jos autot optimoidaan menemään kasaan mahdollisimman täydellisesti jo kaupunkinopeuksissa? Noita virallisia törmäystestejähän ei taideta tehdä juuri yli 64km/h nopeuksissa missään laitoksessa.
Valmistaja sitten ymmärtää että sitä paremmat törmäystestitulokset saadaan, mitä vähemmän hidastavaa G-voimaa törmäyksen aikana saadaan mitatuksi. Ja sitä vähemmänhän sitä saadaan, mitä pidemmältä matkalta auton rakenteita puskuroidaan törmäyksessä ruttuun.
Tämän perusteella kun 64km/h:ssa monet autot imevät hyvin törmäyksen energian itseensä mennen täysin lyttyyn mutta pitäen toistaiseksi vielä matkustajat "optimoidusti" hengissä, mitä tapahtuu 100km/h:ssa tai edes 80km/h:ssa, kun seuraava crumple zone mitä autosta enää löytyy, löytyy matkustamon puolelta?
Ja joo, Focukset ovat kyllä melkoisen äänekkäitä ja muovisia. Siinä on kulkuneuvo, josta sanoisin että se on kliininen ajaa. Kuin hyvin toimiva, äänekäs työkalu, jolla mieluusti hoitaa arkena työsuoritteen, muttei ota sitä mukaansa lomalle. Ei herätä fiilispuolella yhtään mitään mihinkään suuntaan. Tarkoitettu siirtymiseen paikasta A paikkaan B.