Olemme köyhiä ja laiskoja muttemme sentään umpityhmiä. Eikä tietty köyhän kakkosautossa ole airbagia kuin kuskilla korkeintaan.masa kirjoitti:^ Vastaa nyt kysymykseen eka.
Mitä Ostit?
Re: Mitä Ostit?
Re: Mitä Ostit?
Ei kait se sitten ole suositusten vastaista?Zeb kirjoitti:Olemme köyhiä ja laiskoja muttemme sentään umpityhmiä. Eikä tietty köyhän kakkosautossa ole airbagia kuin kuskilla korkeintaan.masa kirjoitti:^ Vastaa nyt kysymykseen eka.
Re: Mitä Ostit?
Kuulemma takapenkillä ja vielä keskellä siellä on turvallisinta. Näin olen jostain tutkimuksesta lukenut. Niitäkin on tosin varmaan sata erilaista eri tuloksilla.masa kirjoitti:Ei kait se sitten ole suositusten vastaista?Zeb kirjoitti:Olemme köyhiä ja laiskoja muttemme sentään umpityhmiä. Eikä tietty köyhän kakkosautossa ole airbagia kuin kuskilla korkeintaan.masa kirjoitti:^ Vastaa nyt kysymykseen eka.
Re: Mitä Ostit?
^Kyllä ne aika samansuuntaisia on. Mutta, mitäs jos pitää turvaistuimen sivupenkillä? Onhan niitä autoja joissa penkkejä myös kyljessä.
-
- Kitisijä
- Viestit: 8681
- Liittynyt: 14.08.2005 18:46
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Mitä Ostit?
Haluaisitteko vielä kenties heitellä kiviä Melnaisin kohti tai voisittehan te vaikka huutaa yhteen ääneen "huono äiti" kun sitä kuitenkin rivien välistä vihjaatte. Eikös se ollut Melin ekasta postauksesta selvä, miksi he päätyivät kyseiseen turvaistuimeen? Jos kasvot menosuuntaan oleva istuin on kerran saatanasta, niin ovat sitten kuitenkin sallittuja ja jopa turvahyväksyttyjä. Se on oikeastaan ihme, että meitä kolmekymppisiä ja vanhempia on yhtään hengissä, kun koko turvaistuin oli tuntematon käsite meidän lapsuudessa. Minua kuljetettiin rattaiden istuimessa farkun takaosassa 

“Outside of a dog a book is a man’s best friend, inside of a dog it’s too dark to read” - Groucho Marx
-
- Kitisijä
- Viestit: 2445
- Liittynyt: 14.09.2005 17:11
- Paikkakunta: Hämpton
Re: Mitä Ostit?
Meillä oli pienenä, ei ihan pikkiriikkisenä mutta pienenä semmoset laatikot joitten päällä istuttiin ettei kuristuta turvavyöhön. Ne kun oli niin korkealla pikkuihmiselle.
Broidi matkusti myös jo hyvin hyvin nuoresta lähtien etupenkillä. Ainoa paikka missä ei oksentanut 100 metrin välein.
Broidi matkusti myös jo hyvin hyvin nuoresta lähtien etupenkillä. Ainoa paikka missä ei oksentanut 100 metrin välein.
Me transmitte sursum, Caledoni!
Re: Mitä Ostit?
Meilläkin on Recaron Young Sport. Sain sen lahjaksi enkä edes harkinnut hankkivani mitään muuta.
Masan jutut alkavat pikkuhiljaa muistuttaa kaksplusmammojen vouhkaamista.
Masan jutut alkavat pikkuhiljaa muistuttaa kaksplusmammojen vouhkaamista.
Re: Mitä Ostit?
^Sekä masa että sinä olette ihan ookoo keskustelukavereita kunhan vaan muistaa olla samaa mieltä kanssanne.
Mulla ei ole itse turvaistuinaiheesta enempää sanottavaa.
Mulla ei ole itse turvaistuinaiheesta enempää sanottavaa.
-
- Kitisijä
- Viestit: 2445
- Liittynyt: 14.09.2005 17:11
- Paikkakunta: Hämpton
Re: Mitä Ostit?
Se nyt on istunut varmaan konepellillä ja pitänyt vähän kiinni tuulilasin pyyhkijöistä ettei kaarteissa tipahda kadulle.Manaaja kirjoitti:*odottaa gattacan kommenttia*
Me transmitte sursum, Caledoni!
-
- Kitisijä
- Viestit: 6333
- Liittynyt: 05.10.2010 12:11
- Paikkakunta: Tampere
Re: Mitä Ostit?
Ostin puhelimeen sievät kuoret. Tuli ihan mieleen mun 5110 johon oli niitä kliksautettavia kuoria!
Re: Mitä Ostit?
Jos kaikkia mutseja voidaan tituleerata paskamutseiksi sen perusteella etteivät ehkä osta sitä kaikilla mittareilla mitattuna kaikista turvallisinta kaukaloa paskalingoilleen, niin mielestäni kaikkia faijoja voidaan myös tituleerata paskafaijoiksi elleivät käy sladittelemassa teollisuusalueilla tietääkseen miten autonsa ääritilanteissa käyttäytyvät.
On paljon turvallisempaa olla ajamatta sitä kolaria lainkaan kuin olla kolarissa testivoittajapehmusteissa, sano.
On paljon turvallisempaa olla ajamatta sitä kolaria lainkaan kuin olla kolarissa testivoittajapehmusteissa, sano.
-
- Kitisijä
- Viestit: 11479
- Liittynyt: 08.01.2009 22:53
Re: Mitä Ostit?
Ja kun aina se kolari ei ole omista ajotaidoista kiinni, pitäisin paskavanhempina kaikkia jotka eivät aja testien turvallisimmilla autoilla!Manaaja kirjoitti:On paljon turvallisempaa olla ajamatta sitä kolaria lainkaan kuin olla kolarissa testivoittajapehmusteissa, sano.
When I drink alcohol, everyone says I'm an alcoholic. When I drink Fanta, no one says I'm fantastic.
-
- Kitisijä
- Viestit: 24486
- Liittynyt: 15.08.2005 8:41
Re: Mitä Ostit?
Pitäisin paskavanhempina kaikkia, jotka eivät pidä vauvaa pumpulissa tai teippaa seinään.
"Vetäkää käteen, minä maksan" Bluntismi 2006.
-
- Kitisijä
- Viestit: 24486
- Liittynyt: 15.08.2005 8:41
Re: Mitä Ostit?
No eihän vihjata. Ihmettelin vaan Melin kommettia siittä että hän osti istuimen vaikka tiesi sen turvattomammaksi kuin sms-istuimen. Loppu keskustelu on vaan keskustelua asiasta. Vai eikö sitä olisi siis saanut jatkaa tai olisiko se pitänyt siirtää toiseen ketjkuun ettei Mellu tai Mellun mieliset pahastu?Lolita kirjoitti:Haluaisitteko vielä kenties heitellä kiviä Melnaisin kohti tai voisittehan te vaikka huutaa yhteen ääneen "huono äiti" kun sitä kuitenkin rivien välistä vihjaatte.
Lolita kirjoitti: Eikös se ollut Melin ekasta postauksesta selvä, miksi he päätyivät kyseiseen turvaistuimeen?
Ekasta? Ei ollu. Tokasta kyllä. Loppukeskustelu on vaan sitä keskustelua.
No eihän noi turvavyötkään ole pakollisia velä montaa vuosikymmnetä ollut. Kysy vaikka Gattacalta miten turha keksintö nekin on ollut.Lolita kirjoitti: Jos kasvot menosuuntaan oleva istuin on kerran saatanasta, niin ovat sitten kuitenkin sallittuja ja jopa turvahyväksyttyjä. Se on oikeastaan ihme, että meitä kolmekymppisiä ja vanhempia on yhtään hengissä, kun koko turvaistuin oli tuntematon käsite meidän lapsuudessa. Minua kuljetettiin rattaiden istuimessa farkun takaosassa
Kertokaapa minulle kun vielä sitä tajua, että miten kitinässä pitää keskustella ja omia mielipiteitä tuoda julki, että välttyy teidän hörhöleimaisimilta? Ilmeisesti täällä pitää heilua jossain vitun päänsilitys-moodissa koko ajan, ettei jengi pahastu.exPertti kirjoitti:Masa on _minusta_ ihan oikeassa, mutta taas puristaa mailaa kädet valkeina.Gaia kirjoitti: Masan jutut alkavat pikkuhiljaa muistuttaa kaksplusmammojen vouhkaamista.
Viimeksi muokannut masa, 24.11.2010 11:51. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Kitisijä
- Viestit: 10702
- Liittynyt: 15.08.2005 15:07
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mitä Ostit?
Mulla taitaa olla vähän eri käsitys oman mielipiteeni julkituomisesta vs. toisen mielipiteen lyttäämisestä, aiempien tekstien mukaisesta syyttämiselsä ja oman kantansa väkisin verifioimisesta.
The great club outshines the individual, always and forever.
Re: Mitä Ostit?
No olipas syytös.Elppis kirjoitti:Mulla taitaa olla vähän eri käsitys oman mielipiteeni julkituomisesta vs. toisen mielipiteen lyttäämisestä, aiempien tekstien mukaisesta syyttämiselsä ja oman kantansa väkisin verifioimisesta.
Ööh, misssä olen moiseen syyllistynyt?Elppis kirjoitti:aiempien tekstien mukaisesta syyttämiselsä.
Väkisin verifioiminen? Eli linkittäminen kielletty siis. Tähän me ollaan syyllistytty kai jokainen.Elppis kirjoitti: oman kantansa väkisin verifioimisesta.

Re: Mitä Ostit?
Ehkä kaivan viulun kaapista ja ving ving ving kunnon surumusiikit tähän päälle.
-
- Kitisijä
- Viestit: 24240
- Liittynyt: 15.08.2005 0:29
Re: Mitä Ostit?
Yleensä tuollaiseen ostokseen on syynä se auto. Istuimethan eivät maksa mitään, mutta nuo sms-istuimet eivät yksinkertaisesti mahdu kaikkiin autoihin.masa kirjoitti:No eihän vihjata. Ihmettelin vaan Melin kommettia siittä että hän osti istuimen vaikka tiesi sen turvattomammaksi kuin sms-istuimen. Loppu keskustelu on vaan keskustelua asiasta. Vai eikö sitä olisi siis saanut jatkaa tai olisiko se pitänyt siirtää toiseen ketjkuun ettei Mellu tai Mellun mieliset pahastu?
Väitän, että auton vaihtaminen ja sms-istuimen ostaminen tuottaa lapsen kannalta huonomman odotusarvon kokonaishyvinvoinnin kannalta kuin pienen turvariskin hyväksyminen palkillisen nms-istuimen kuodossa. Lasten turvallisuutta yliarvostetaan usein tuotteiden kohdalla järkyttävän paljon suhteessa riskien kokoon. Selityskin on helppo: vauhkoille vanhemmille on helppo markkinoida tuotetta turvallisena ja maalata uhkakuvia riskeistä. Sellaisia riskejä, joihin ei löydy tuotetta, ei oikein mainosteta vanhemmille, joten turvaisuimet sun muut ylikorostuvat vanhempien ajattelussa.
Lapsia kuolee kaikkiin syihin syntymän jälkeen vuodessa hieman alle 500 ja liikenteessä lapsia kuolee tasoa 10, joista 40% henkilöautoissa, eli 4 kpl. Jalankulkijoina ja pyöräilijöinä lapsia menehtyy yhtä paljon kuin autoissa. Vanhempien kannattaa käyttää huolensa ja euronsa ihan muuhun kuin isofixista huolehtimiseen, vaikka se isofix kieltämättä antaa mukavan turvallisen tunteen vähentäessään reilusti alle yhden prosentin sen oman lapsen kuolemanriskistä. Jos loukkaantumiset kiinnostavat, niin pyörällä ja jalan loukkaannutaan puolet enemmän kuin autolla.
Viimeksi muokannut sivustahuutaja, 24.11.2010 13:16. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
- Kitisijä
- Viestit: 10702
- Liittynyt: 15.08.2005 15:07
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mitä Ostit?
OSTAN tänään Kuomat itselleni. Väriehdotuksia?
The great club outshines the individual, always and forever.
-
- Kitisijä
- Viestit: 2202
- Liittynyt: 15.08.2005 0:23
- Paikkakunta: Turku
Re: Mitä Ostit?
Kiihkeä aihe joo. Pysyn selväjärkisyyden kuopassa johon sattumalta olen osunut enkä vaihda nyt istuinta tai autoa tai syyllisty suuremmin valinnastani. Turvallista kyytiä kaikille mukuloille!
Ostin divarista nipun Yöjuttuja. Vatsakas ja hikoileva divarinpitäjä etsi ne minulle Lollo-hyllyjen välistä. Palvelua, käyn toistekin!
Ostin divarista nipun Yöjuttuja. Vatsakas ja hikoileva divarinpitäjä etsi ne minulle Lollo-hyllyjen välistä. Palvelua, käyn toistekin!
Elämä kantaa, jos sen antaa
Re: Mitä Ostit?
Minustakin koko perheen matkustusmukavuus painaa myös vaakakupissa, ei vain törmäystestiturvallisuus. Uskon että Mellun valinta on kokonaisuus huomioiden oikein oiva. Melkein kaikki istuimet ovat uskoakseni nykyään riittävän turvallisia, kunhan ne on kiinnitetty oikein, mistä jo joku taisi mainitakin.
Hei, miettikääs vielä, että meillä istuinvalintaan vaikutti paitsi turvallisuus ja mukavuus, niin myös istuimen ulkonäkö. Aatelkaas jos meidän lapsi nyt kuolee äidin turhamaisuuden takia, olishan sitä voinut löytyä 100% rumempi ja 0.5% turvallisempi istuin jostain?
Hei, miettikääs vielä, että meillä istuinvalintaan vaikutti paitsi turvallisuus ja mukavuus, niin myös istuimen ulkonäkö. Aatelkaas jos meidän lapsi nyt kuolee äidin turhamaisuuden takia, olishan sitä voinut löytyä 100% rumempi ja 0.5% turvallisempi istuin jostain?
-
- Kitisijä
- Viestit: 10702
- Liittynyt: 15.08.2005 15:07
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Mitä Ostit?
Voihan pistää, mä sä valehtelet!!Vaola kirjoitti:Ostin jotain vähän isompaa, jota ei voi pistää pakettiin. Ja melko reilun osan vieläpä velaksi.
Mä tuon paperin

The great club outshines the individual, always and forever.