Taivaalla loistaa nordic lights ainakin missä näkyy, aurinko lähestyy polkkumaksimia ja Johan nyt on Grahnit ryömii sängyn alle vikisemään..
Lopun alkua on myös Venäjän odotettu väälitulos.
Saisiolla oli homo! näytelmän hengessä kysytään seuraavaa..
Ei saa levittää homouden jaloa aatetta enää Venäjällä, ehkä siellä olisi vakavampiakin ongelmia ratkaistavaksi?
Eihän nämä ongelmat meille toisaalta kuulu vai kuuluvatko?
Suomen ympäristöministeriö on lähtenyt toisaalta ristiretkelle Luga-joen varrella olevaa fosforitehdasta kohti vaikka sieltä on on selvästi annettu ymmärtää ettei mitään vuotoa ole eikä ainakaan Luga-jokeen(puroon?). Voi olla että eräs Niinistö on lähtenyt hakkaamaan päätänsä Inkerinmaan mäntyyn? Sitä kun kuvittelee että kun nyt kaikki Itämeren rannalla olevat EU maat on meidän kanssa samaa mieltä ja meidän sanojen ja toimien takana seisovat, eivät huomaa että nyt on kyse Venäjällä sijaitsevasta multimiljardöörin omistamasta lannoitetehtaasta? Nyt sitten pitää ottaa taas kieli keskellä venäläistä persettä ja tarkasti, kun ei ole enää Halostakaan pressana vaan toinen Niinistö, vaikka todellisuudessa venäläisille on se ja sama kuka Suomen presssana on, kaikkihan tämän tietää. Kaikki on oikeasti teatteria jota kutsutaan diplomatiaksi.
Niikun tämä Kaasuputki case, siellä se makaa ja kohta aletaan kaivaa sosnovyi Borista lähkölinjaa Viipuriin ja sieltä Suomeen, vaikka kuulema ei saada edes kunnon hintaa pohjoisesta, ehkä siellä lasketaan että Norjan sateet vähenee tai jotain? JA kukahan perkele on puhunut sähköntarpeen kasvusta kun kaikki energiaa kuluttava suurteollisuus poistuu Suomesta, kyllä saadaan ostaa monta blue-ray soitinta että sähköä kuluu entiseen tahtiin! Tai varmaan aletaan jalostamaan talvivaaran tuotteita? Paljon sentrifugeja ja kuluu paljon sähköä, toisaalta *Suomi tarvii oman ydinaseen? linkki... Toisaalta Suomessa tuotetaan 2000 Mwh liian vähän verrattuna kulutukseen? hyvä että suurteollisuus muuttaa niin kulutetaan mitä tienataan?
