Kovasti? Itse näen aika suuren lisääntyneen vammautumisen riskin silloin kun joku on tunkenut kotiin.So Hard kirjoitti:Minua kummastuttaa miten kovasti näitä satunnaisia kotiintunkeutujia pelätään.
Ennen kuin kukaan on tunkenut sisään on riski reilusti pienempi kuin vaikkapa liikenteessä ja sen takia autossa pidetään aina turvavöitä, mutta kotona ei varata kättä pidempää sängyn viereen. Meillä ei esim. käytetä turvalukkoa kun riskiä ei pidetä vaivannäön arvoisena. Asuntomurtoja tehdään Helsingissä 500 vuodessa ja asuntoja lienee 300k+, eli taviksella murron kohteeksi joutuminen on alle promillen luokkaa (oletan, että murtoja ei yleensä tehdä ihan satunnaisesti, vaan kohteet valitaan jotenkin).
Riskitaso kuitenkin nousee radikaalisti kun tunkeutuja sitten on kodissa. "Yleensä murtautuja säikähtää ja pakenee" jättää mielestäni aika helvetin ison riskin. Toki dataan uskovana uskon kun näen todellisen riskin olevan alle promillen. Eli Helsingin asuntomurroissa ei saisi tapahtua väkivaltaa kuin korkeintaan joka toinen vuosi?