James Potkukelkka kirjoitti: ↑13.11.2020 12:22Valitettavasti olen niin köyhä, että joudun palkkaa maksamaan.

James Potkukelkka kirjoitti: ↑13.11.2020 12:22Valitettavasti olen niin köyhä, että joudun palkkaa maksamaan.
”nokkaelain kirjoitti: ↑13.11.2020 22:34 "Erikoislääkäri narahti näpistyksestä – piilotti ostoskoriin cavaa ja hunajamelonin tuoksuista hierontaöljyä"
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/049c ... 4e658457b5
Dave ei taida työskennellä Helsingin keskustassa. (Tai siis en muista onko koskaan sanonut missä.) Ja en siis muutenkaan epäilisi.
Itsehän en ole koskaan näpistänytkään kaupasta. Liekö aikuisena elämä liian helppoa, jos tarvitsee kokeilla. Lapsena voikin tehdä kaikkea tyhmää. Ala-asteella väärensin äitinit nimen lyjykynällä reissuvihkoon, kun olin unohtanut näyttää sen kotona. Kenenkään ei ollut tarkoitus nähdä, mutta jäin kiinni.
Korjasin.James Potkukelkka kirjoitti: ↑16.11.2020 9:37 ”
alkoholitonta heinekenia, kalkinpoistajaa, jäätelöä ja hunajamelonin tuoksuista hierontaöljyä.”
Tuolla ostoslistalla loukkaantusin, jos mua epäilisit!
Olisi paremmin paikallaan Lapin läänin maaherraksi.Bluntly kirjoitti: ↑17.11.2020 11:33 Kohta on uusi seriffi kaupungissa:
Paavo Väyrynen ehdolle pormestariksi Helsinkiin?
Ihmeellistä, että emme tajunneet tuota etukäteen. Nyt kun ehdokkuudesta kuulee, sehän on ilmiselvää.Bluntly kirjoitti: ↑17.11.2020 11:33 Kohta on uusi seriffi kaupungissa:
Paavo Väyrynen ehdolle pormestariksi Helsinkiin?
...ja vaalimainoksessa Paavo kansallispuvussa steissillä kurkipotkuasennossa mamujengin edessä, joilta on pudonneet perhosveitset maahan ja etureidessä tummat läikät.James Potkukelkka kirjoitti: ↑17.11.2020 11:39Ihmeellistä, että emme tajunneet tuota etukäteen. Nyt kun ehdokkuudesta kuulee, sehän on ilmiselvää.Bluntly kirjoitti: ↑17.11.2020 11:33 Kohta on uusi seriffi kaupungissa:
Paavo Väyrynen ehdolle pormestariksi Helsinkiin?
Paitsi hullu nero, hän on myös outo.James Potkukelkka kirjoitti: ↑17.11.2020 8:33
Musk on ehkä hullu, mutta hän on myös nero, joka toimittaa.
Oletko ikinä kuullut käsitettä "fuck-you money", kun joku on niin varakas että voi olla ihan kaikelle halutessaan ett imaiskaapas. No, Musk on aika korkealla sillä levelilläJames Potkukelkka kirjoitti: ↑18.11.2020 14:45
Mutta ehkäpä, jos olet mukana perustamassa PayPalia, SpaceX:ää ja Teslaa, niin sulla on lupa heittää vitsejä tilanteissa, joissa muilla ei ole. Silti outoa.
Tämä kyllä kuulostaa järjettömältä. Toisaalta vain 8 vuotta. Tapiolan uimahallin peruskorjaus/uudelleen rakennus on nyt kai noin kolmattatoista vuotta prosessissa, ja aika täsmälleen lähtöpisteessä ollaan. Toki merkittäviä lisäjärjettömyyspisteitä Garden-hankkeelle tulee jo siitä, että ovat kai jo taipuneet vanhan jäähallin säilyttämiseen. Jopa tällaisen Nordis-nostalgikon silmissä se on aika holtitonta.Bluntly kirjoitti: ↑18.11.2020 15:41 Siellä se museovirasto taas perseilee voimansa tunnossa.
Yli 600 miljoonan hanke on ollut byrokratian hampaissa 8 vuotta, mutta rakennuslupa puuttuu – näin Museovirasto perustelee valitustaan
Sitten kun säästämään ruvetaan, Museoviraston leikkaus säästää kaikessa muussakin.Bluntly kirjoitti: ↑18.11.2020 15:41 Siellä se museovirasto taas perseilee voimansa tunnossa.
Yli 600 miljoonan hanke on ollut byrokratian hampaissa 8 vuotta, mutta rakennuslupa puuttuu – näin Museovirasto perustelee valitustaan
Pojat ovat tainneet hyötyä Aarnion seikkailuista jotenkin, ja tiesivät että jos eivät yritä pelastaa ex-pomoa, niin oma perse tulee linjalle aivan varmasti. Rantalan haastattelussa joku vuosi sitten Aarnio sanoi suoraan että tietää paljon asioita, jotka ei kestä tarkastelua ja moni haluaa ettei niistä puhuta.James Potkukelkka kirjoitti: ↑19.11.2020 14:09 https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000007628615.html
Tätähän on paljon ihmetelty. Miksi Aarnion kollegat valehtelivat hänen puolestaan? Onko Aarnio niin karismaattinen mies? Vai olivatko kollegat vain hyödyllisiä hölmöjä, jotka uskoivat, että Aarnio oli oikealla asialla ja tarkoitus pyhitti Aarnion keinot ja sen takia kokivat tarpeen päästää mies niuhottajien pinteestä? Vai onko Aarniolla jotain kiristysvipua?