Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Topicit, joihin vastataan hölynpölyllä.
Avatar
Penix-lintu
Elämätön Kitisijä
Viestit: 338
Liittynyt: 29.09.2024 17:18

Re: Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Viesti Kirjoittaja Penix-lintu »

Siideriksi saa kutsua vain 100% (f)Lindaa sisältävät juomat?
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26534
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

Chat control ei suostu kuolemaan. Taas äänestetään.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012120547.html

Yhtään lasta ei kyllä pelasteta urkkimalla yleisien alustojen viestiliikennettä. Mutta saadaanpahan sensuurille parempia työkaluja.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26534
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

^
Läpi meni. Kokoomuksen, RKP:n, ja keskustan mepit äänestivät urkinnan puolesta.
Avatar
Vagabondo
Kitinä VIP-jäsen
Viestit: 11070
Liittynyt: 23.09.2010 9:38

Re: Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Viesti Kirjoittaja Vagabondo »

Tää on uutisoitu kuin kyseessä olisi huono asia. No varmasti tästä joku kärsii, mutta noin yleisesti vaikuttaa järkevältä, että sairaala itse hankkii lääkkeet jotka se annostelee. Lähinnähän tässä riitelevät valtion organisaatiot siitä kenen budjetista rahat menee. Sairaanhoitopiirit on nokkelasti yrittäneet kiertää velvollisuuksiaan omaa budjettiaan säästääkseen ja nyt se estetään. Jotenkin uutisen narratiiviksi on sitten kuitenkin valikoitunut paha kela hyvä sairaanhoitopiiri. Outoa.

https://www.hs.fi/alueet/art-2000012111584.html
Yet ah! why should they know their fate? Since sorrow never comes too late, And happiness too swiftly flies. Thought would destroy their paradise.
No more; where ignorance is bliss, 'Tis folly to be wise.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26534
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

^
Hankala kokonaisuus. Nuo uudet kalliit lääkkeet ovat ainakin syövissä paljon tehokkaampia kuin vanhat. Kalleudesta huolimatta ne voivat olla yhteiskunnalle kannattavia. Sitten päästäänkin siihen, kuka hyötyy ja kuka maksaa. Valtio nappaa leijonanosan verotuloista, joten valtio on se, joka hyötyy hyvinvointialuetta enemmän vaikkapa kalliita lääkkeitä käyttävän työkyvystä, eikä hyvinvointialue oikeastaan saa suorina tuloina mitään, kun verotusoikeutta ei ole. Hyvinvointialueille olisi hyvä antaa verotusoikeus, niin insentiivit terveiden elinvuosien tuottamiseen olisi linjassa rahoitusmallin kanssa.

Sellainen keskustelu meiltä sitten puuttuu melkein kokonaan, että kannattaako esim. eläkeläiselle määrätä näitä yhteiskunnan kustantamia kalleimpia lääkkeitä. Terveydenhuollossa tuota priorisointia tehdään, mutta mielestäni tuo on väärin henkilöstöä kohtaan, että heillä ei ole tukenaan äänestettyjen poliitikkojen tukea.
Avatar
Bhven
Kitisijä
Viestit: 5484
Liittynyt: 28.01.2011 22:35

Re: Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Viesti Kirjoittaja Bhven »

Kuuntelin Roganin uusimman (#2524 Rupert Lowe) tänään töiden taustamölynä. Hauska tarina (uutinen vuodelta 2023) Detroitilaisesta pikkukaupungista, jonka muslimienemmistöinen kaupunginvaltuusto kielsi pride-liputuksen.

‘A sense of betrayal’: liberal dismay as Muslim-led US city bans Pride flags
https://www.theguardian.com/us-news/202 ... ags-banned
Matalamman sietotason järvikala.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26534
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

^
Kuuntelin vaetin ja vaihdoin Mighty Finlandiin. Lowe tuntui aika ohuelta heppulilta. Pitää yrittää joskus uudestaan.
Avatar
Lolita
Kitisijä
Viestit: 8746
Liittynyt: 14.08.2005 18:46
Paikkakunta: Vantaa

Re: Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Viesti Kirjoittaja Lolita »

Vagabondo kirjoitti: 09.07.2026 10:32 Tää on uutisoitu kuin kyseessä olisi huono asia. No varmasti tästä joku kärsii, mutta noin yleisesti vaikuttaa järkevältä, että sairaala itse hankkii lääkkeet jotka se annostelee. Lähinnähän tässä riitelevät valtion organisaatiot siitä kenen budjetista rahat menee. Sairaanhoitopiirit on nokkelasti yrittäneet kiertää velvollisuuksiaan omaa budjettiaan säästääkseen ja nyt se estetään. Jotenkin uutisen narratiiviksi on sitten kuitenkin valikoitunut paha kela hyvä sairaanhoitopiiri. Outoa.

https://www.hs.fi/alueet/art-2000012111584.html
Varmaankin se on hyvä asia joltain kantilta, jos mietitään Kelasta tulevaa rahaa. Mutta annapa kun kerron sinulle, mitä tämä tarkoittaa potilaan kannalta, esim. rintasyövässä. Potilaalle määrätään lääkitys syöpään. Sitä tiputetaan sairaalassa tai syödään tablettina kotona, siinä ei ole ongelmia. Sen lisäksi tarvitaan neljän viikon välein pistettävä hormoniblokkeripistos. Syöpäkontrolleja on erikoissairaanhoidossa harvemmin kuin kerran kuussa, eikä se päivä täsmää tuon tasan neljän viikon välein olevan pistoksen kanssa. Lisäksi pistokseen ei tarvita erikoissairaanhoidon palveluja, se on vain paketista otettava ruisku, jossa on helposti sekoitettavat ainekset. Niinpä se lääke haetaan reseptillä apteekista ja pistätetään kuka missäkin. Itse kävin työterveydessä, moni pistää itse. Muuten olisin pistänyt minäkin itse, mutta sekoitussysteemi oli hieman erikoinen ja ruisku siitä hassun mallinen, että sillä on vaikea pistää itseään, joten en nähnyt vaivaa. Tämä systeemi oli erikoissairaanhoidolle kevyempi ja eikä häirinnyt töissä käyntiä. Jos lääke pitää vastaisuudessa käydä pistämässä sairaalassa, se veisi minulta x tuntia työaikaa. Reissu syöpikselle yhden pistoksen takia tuhlaa kaikkien työaikaa. Toivotaan, että lääkkeen saa kuten ennenkin itselleen ja pistoksen voisi hoitaa kuten ennenkin.

Minusta on outoa poistaa lääkkeeltä Kela-korvaus vain sen takia, että sitä ei oteta yksin kotona, vaan annosteluun tarvitaan ammattilaisen apua. Ajatuksena näissä apteekista haettavissa ja terveydenhuollossa annosteltavissa lääkkeissä on varmasti ollut aikanaan prosessien keventäminen ja lääkkeen käytön helpottaminen. Nyt se romutetaan rahan takia, mikä tässä näyttää olevan se pohjimmainen syy.

Noh, munasarjat poistettiin jo keväällä enkä enää tuota pistosta tarvitse. Eikä kyseinen lääke ole vielä Kelan listalla, kuten ei moni muukaan minulle tuttu syöpälääke. Huolestuttaa vaan niiden muiden sairaiden puolesta, saavatko he parhaan mahdollisen lääkkeen sairauteensa?
“Outside of a dog a book is a man’s best friend, inside of a dog it’s too dark to read” - Groucho Marx
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26534
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

^
Hallituksen sekoilun perustelut ovat täyttä paskaa. 10 000 euron lääkeannoksen kylmäketju ja sen varmistaminen vuonna 2026 ei ole mikään ongelma. Sopiva kuljetuslaukku on alle 100e ja tagi mukaan. Ammattitaidotonta sähläystä tämmöinen.
Avatar
Bhven
Kitisijä
Viestit: 5484
Liittynyt: 28.01.2011 22:35

Re: Päivän uutiskatsaus V - Kleptoimperiumin vastaisku

Viesti Kirjoittaja Bhven »

Me ollaan hävitty tää peli.


Kansanmusiikkiyhtyeiden maailmanvalloitus katkolla tukien puutteen vuoksi.

Viro rynnii ohi vauhdilla. Viro on tavallaan kaapannut Suomen paikan idän ja lännen kohtauspisteenä.
https://yle.fi/a/74-20227090
Matalamman sietotason järvikala.