Vituttaa
Re: Vituttaa
jaa vaan 4,7:llä ja naura sen päälle yhden tekoon menee sitten puoli tuntia? Anna olla, älä edes aloita..huima kirjoitti:Sekä läppärin kovalevy alkoi temppuilla että teranen ulkoinen levy.
Hienoa!
Bäckuppeja 700 gigatavusta dataa! Hienoa!
Ja ei ole nauha-asemaa ei.
Todellahienoa!
Tuleepahan vino pino DVD-levyjä.
Pyyhin Netikettiin..
Voiii...
Jos yhtään lohduttaa, mulla meni pari viikkoa sitten ulkoisen 300 gigaisen USB/Firewire-levyn NTFS-tiedostojärjestelmä solmuun. Vaikuttaa erittäin tavalliselta ongelmalta ainakin yli 130-gigaisilla ulkoisilla (USB) kiintolevyillä, mitä netistä hain hakusanoilla "write delay failed". Syytä ei kukaan tunnu tietävän tai tunnustavan, epäillään BIOSia/toimimattomia USB-ajureita/bugia Windows XP:ssä/aurinkosäteilyä. En luota enää USB/Firewire-väyläisiin kiintolevyihin.

Noup, tää on ihan pro-levy - eli Lacie.QuarterDot kirjoitti:pornot, leffat ja musat voi ladata uusiksi. Eri asia jos sulla on työjuttuja se 700Gt...? Minkä merkkinen kovo? Maxtor?
Onneksi parisataa megatavua menee kuitenkin toiselle ulkoiselle levylle - mutta silti on aikamoinen urakka poltella noita levyjä kaikesta muusta. Varsinkin kun levy välillä hidastuu mukavan ja ihqun hitaaksi. Lacien teknisessä tuessa epäilivät että interface-card olisi hajoamassa, joten levy lähtee Ranskaan huoltoon.
Tässä tulee nyt istuttua koneen edessä hieman pidempään.
Toi läppäri sen sijaan oikeasti vituttaa jos se alkaa temppuilemaan. En haluaisi olla ilman läppäriä, sillä sen kanssa on tottunut tekemeään niin paljon - mukaanlukien kaikkien todo-listojen jne. ylläpitäminen. Toki datasta on bäckuppeja jne. - mutta se keskeytys rutiineihin, kun yhtäkkiä joutuukin heittämään konetta huoltoon jne. jne.
Re: Vituttaa
Muistatko kun joku sanoi sillon joku aikaa sitten että tuon kokosesta ulkosesta levystä ilman RAID tason 1 tai 5-varmennusta ei tule kuin harmaita hiuksia? Et sitten kuunnelut. Tyhmäpää.huima kirjoitti:Sekä läppärin kovalevy alkoi temppuilla että teranen ulkoinen levy.
Hienoa!
Bäckuppeja 700 gigatavusta dataa! Hienoa!
Ja ei ole nauha-asemaa ei.
Todellahienoa!
Tuleepahan vino pino DVD-levyjä.
Nykyajan kiintolevyissä todelliset MTBF-ajat ovat vähänmitäsunsattuu. Maanantaiyksilöitä löytyy tavallista enemmän kuin wanhoina hyvinä aikoina kun liikuttiin vielä megatavuissa, ei giga- tai teratavuissa. Siksi onkin helvetinmoinen riski ostaa yksi iso RAID 0-viipaloitu levyasema, joka kilahtaa totaalisesti kun yhdellekin sisälläolevista kiintolevyistä tulee häikkää.
Ei muuta kuin odottamaan sinisädeasemia!
PS. Toivottavasti vittuiluni sai sinut paremmalle tuulelle. :-p
Onko tuossa jotain omituista? Kysehän on vain siitä että USB-nartsa on irroitettu tai levystä sammutettu virrat liian nopeasti viimeisen levyllekirjoituksen jälkeen.Hebuli kirjoitti:Vaikuttaa erittäin tavalliselta ongelmalta ainakin yli 130-gigaisilla ulkoisilla (USB) kiintolevyillä, mitä netistä hain hakusanoilla "write delay failed". Syytä ei kukaan tunnu tietävän tai tunnustavan, epäillään BIOSia/toimimattomia USB-ajureita/bugia Windows XP:ssä/aurinkosäteilyä. En luota enää USB/Firewire-väyläisiin kiintolevyihin.
Windows saattaa kirjoittaa levylle jopa puoli minuuttia perässä siitä mitä ruudulla näkyy esimerkiksi tiedostojen kopiointien päätyttyä. "Write delay failed" tarkoittaa juurikin sitä, että RAM-muistissa sijainnutta levycachea ei ehditty fyysisesti kirjoittamaan levylle saakka kunnes device unmountattiin.
On omituista silloin kun koneeseen, piuhaan tai kiintolevyyn ei ole koskettu useaan minuuttiin eikä levylle ole siirretty mitään dataa, ja silti kone yllättäen varoittaa "write delay failed" ja monesti tämän päätteeksi kadottaa koko levyn Windowsista. Ja tämä tapahtuu useilla eri USB/Firewire-kaapeleilla ja porteilla sekä neljällä eri ulkoisella kiintolevyllä.Herra Manala kirjoitti:Onko tuossa jotain omituista? Kysehän on vain siitä että USB-nartsa on irroitettu tai levystä sammutettu virrat liian nopeasti viimeisen levyllekirjoituksen jälkeen.
Kun tarpeeksi haeskelin noita kokemuksia (muistaakseni hakusanoilla "write delay failed", "usb" jne.), mitään muuta selvää kuvaa ei tule paitsi että ei vaikuta mitenkään harvinaiselta ongelmalta, ja syitä arveltiin maan ja taivaan väliltä. Tuossa yksi esimerkki näistä keskusteluista: http://forums.viaarena.com/messageview. ... adid=50468
Eka viesti voisi olla kirjoittamani paitsi että valitusta alkoi tulla vaikka levyllä ei edes tehnyt mitään.
Joku muu oli saanut korjattua vian Firewire-liitännällä käyttäen jotain apuohjelmaa joka rajoitti firewireen pukattavan datan määrää, jollain auttoi joidenkin ulkopuolisten valmistamien USB-ajureiden käyttö, jossain kannanotossa Microsoft sysäsi syyn USB-ohjainkorttien valmistajille, jne.
Sinänsä tuo virheilmoitus "write delay failed" ei tietenkään liity pelkästään tähän nimenomaiseen ongelmaan, kuten itsekin sanoit.
Viimeksi muokannut Hebuli, 01.09.2005 22:35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
No juu ja ei. Ydinhän on joka tapauksessa siinä, että levycachen sisältöä ei syystä tai toisesta saatu kirjoitettua levylle asti fyysisesti. Sehän toki on sitten eri asia mistä se johtuu. Yleisin syy sille on tuo mainitsemani oma kiire irroitella johtoja, mutta voihan syy tietenkin olla myös esim. (emolevyn) usb-ajureissakin. Itselle vaan ei ole koskaan tullut vastaan vastaavaa tilannetta muuten kuin oman hätäilyn vuoksi.Hebuli kirjoitti:Sinänsä tuo virheilmoitus "write delay failed" ei tietenkään liity pelkästään tähän nimenomaiseen ongelmaan, kuten itsekin sanoit.
Mikkisoftalla tuntuu kyllä muutenkin olevan tapana siirtää kaikki ongelmat jonkun kolmannen osapuolen syyksi. Ennen käyttis ja softa koodattiin hardiksen mukaan. Nykyään vissiin hardis pitäisikin rakentaa mikkisoftan mukaan.
-
- Kitisijä
- Viestit: 20227
- Liittynyt: 15.08.2005 0:29
Re: Vituttaa
Vitun älyvehkeet. Läppäreiden, puhelimien ja tablettien lisäksi kotiverkossa ovat telkkari, valot, astianpesukone, lämpöpatterit ja imuri. Aina on jossain joku poikittain. Jonkun appsi on jumissa. Joltain on verkko hukassa. Joku on väärässä verkossa. Aina joku kinuaa päivitystä.
-
- Kitisijä
- Viestit: 2628
- Liittynyt: 10.03.2018 18:12
Re: Vituttaa
^
Telkkari latasi päivityksen viimeksi käyttäessä. Nyt päälle laittamisen jälkeen ainoana vaihtoehtona käynnistää televisio uudelleen, jotta näkee uudistuneet käyttöehdot.
Telkkari latasi päivityksen viimeksi käyttäessä. Nyt päälle laittamisen jälkeen ainoana vaihtoehtona käynnistää televisio uudelleen, jotta näkee uudistuneet käyttöehdot.
Re: Vituttaa
Ei mitään atk-härpäkkeitä mihin ei saa ip-piuhaa kiinni.
"Vetäkää käteen, minä maksan" Bluntismi 2006.