Ann kirjoitti:Gat kirjoitti:
Ja minä todella toivon, että tuossa lasket leikkiä.
En ikinä. Tämä postailu on ryppyotsaista touhua, joskus myös -reikäistä.
Gat kirjoitti:Muutenhan toivot, että ei-katolisia ystäviäsi ja myös Mylwiniä kidutetaan ikuisesti.
Kova käännytystyö on käynnissä, eli TOIVO elää.
Gat kirjoitti:Taidat olla pahempi ihminen kuin luulinkaan.
..ja sinä olet niitä ihmisiä joiden hyvä-laatuluokitusta en edes tavoittele. Eli sovitaan näin.
Gat kirjoitti:
Minusta sinun tulisi ei noin elää omissa maailmoissasi ja antaa muidenkin elää.. vaan tunnustaa, että uskontosi on vain LEIKKIÄ. Jos sitä ei sanota, on ollut nähtävissä aika rumaa jälkeä.
Jos leikin vastakohtana on muiden tekemisten tarkkailu, arvostelu ja kivien nakkelu, niin kyllä: leikkiähän tämä on. Ryppyotsainen tuomitsijahan se Jeesuskin oli.
Ironian tajuni ei toimi, mutta toivon taas, että vain pelleilet yllä.
Kyllä, lasken sinut perverrssiksi pahaksi, jos haluat uskoa oppiin, jonka mukaan kuolleita (siihen ei enää lähetystyökään auta) ei-katolisia kidutetaan ikuisesti. Kelaa ny itse miltä kuulostaa.
Muutenhan tuo vastauksesi lyhykäisyydessään vastaa kaikkien muidenkin huuhaalahkojen standardiselityksiä.
Ja vaikka ei sinulla tosissaan noin menisi... niin alan mahdollisesti oivaltaa jotain itselleni uutta uskovaisten ihmisten mentaliteetista. Tähän asti en ole voinut päätyä muuhun kuin epäkorrektiin oivallukseen, että uskovaiset ovat tietoisesti umpipahoja. Mikä olisi sillä lailla kunnioittavaa kuitenkin, että olettaisin heidän olevan sen verran tajuissaan, että pystyisivät muuttumaan.
Nyt sinustakin johtuen alkaa kajastaa, että entäs jos uskovaiset ja useimmat muutkin ihmiset elävät ihan viattomasti omissa maailmankuvissaan, miettimättä loppuun asti maailmanselityksiensä merkityksiä.. ja myöskään kokematta kipeästi kaikkia muita maailmanselityksiä, jotka minulla liiankin herkkänä tuntuvat ihan ylivyöryvinä.
Heitä sellainen ei kiinnosta, koska heillä ei ole kykyä kiinnostua.
Eräänlaisia ohjelmoituja robotteja. Ei edes varsinaisesti pahoja, jotka pystyisivät muuttumaan. Patologisen valehtelijan persoonallisuus, mutta sillä lailla viattomasti, että heistä ei ole muuta tajuamaan.
Hyväkin, jos sinäkin yhdistät siihen modernin monikulttuurisen suvaitsevaisuuden (ennenhän vierasaatteiset poltettiin roviolla), mutta toisaalta tuo suvaitsevaisuus on näppärä kikka taas elää vain omassa maailmassaan, perusteluna että antaa muidenkin elää. Mutta kun se leikki voi joskus tulla vaaralliseksi poliittisesti ja ihmisten mielien saastuttajana. Jotta saataisiin aikaan jotain, pitäisi myöntää, että leikkiähän minä vaan.
Sitten en tiedä oliko lopun Jeesus-juttusi piikki uskontojen arvostelua kohtaan vai ei. Jeesuksella muuten oli tapana solvata rumasti silloisen uskonnon hurskaita kannattajia

Mutta tyypillistä sekin, että kun uskonnot esittävät autöritäärisiä dogmejaan, aiheuttavat niillä paljon pahaa.. ja jos joku arvostelee uskontoja.. silloin uskovaiset alkavat parkua ahdasmielisyydestä ja vainosta! Ovela kikka!
Beam me up Scotty!
NuoriDaavid kirjoitti:Viimeinen kappale tuo mieleen ajatuksen jonkinlaisesta suojelurahan maksusta, mutta tuskin sitä tarkoitat.
Kirkkorakennuspuolen periaatteessa ymmärrän, mutta melkoinen arkkitehtuurin ystävä olet, jos olet valmis lahjoittamaan prostentin tuloistasi pelkästään tuota varten.
Oletko ajatellut, että eroaisit kirkosta ja lahjoittaisit vastaavan summan johonkin, johon uskot? Esim. eläinsuojeluun?
Tavallaan suojelurahaa joo.
Mutta ei omaksi hyväkseni, vaan että Luterilainen kirko pysyisi pystyssä kaikenmaailman hihhulilahkojen korvaajana. Ja myös sitten oma perinne ja tavat. Prosenttia tuloistani en maksa, koska tuloveron alaista on pieni osa tuloistani.
This house is as old as I am.
This house knows all I have done.
This house is full of m-m-my mess.
This house is full of m-m-mistakes
This house is full of m-m-madness.
This house is full of, full of, full of fight!
-KB