Tämä kuulostaa ihan hyvältä. Siinäkin mielessä (siis oman fiksuutesi lisäksi) toivon sinulle menestystä, että kristilliset nyt voivat varmaan saada aivan korkeintaan yhden edustajan Helsingistä, ja sinä olet varmasti paras ehdokas tuoksi henkilöksi. Lisäksi kristillisten äänet lienevät pääosin pois kokoomukselta ja rkp:ltä, joilta sietääkin ääniä viedä (no, ehkä liberaali rkp on kristillisiä toivottavampi menestyjä, mutta kokoomuksen ylivaltaa Helsingissä on aina hyvä nakertaa).prosessi kirjoitti: Tietenkin huomaan, enhän minä tyhmä ole. Huomionarvoista kuitenkin on, että Helsingin piiristä löytyy vain pari ollenkaan strategiointikykyistä henkilöä, joista toinen siis on kaavaillut minun keräävän suomenruotsalaisia ja liberaaleja ääniä. Viimeistään siinä vaiheessa, kun ilmoitin kieltäytyväni käyttämästä ruotsinkielisiä nimikkeitä vaali-ilmoituksissa ja kerroimme toisen ehdokkaan kanssa olevamme aikeissa järjestää noita terveydenhuoltoon liittyviä tilaisuuksia, hän taisi vasta tajuta, että on olemassa riski, että saankin enemmän ääniä kuin hihhulit. Se hermostuminen oli käsinkosketeltavaa.
Todettakoon vielä, että olen kyllä taktikoinut itselleni tarpeen vaatiessa pätevän takaportin poiskin ehdokkuudesta hyödynnettäväksi ennen maaliskuuta, jos alkaa näyttää siltä, että saattaisin oikeasti auttaa jonkun ääliön (=ME) eduskuntaan. Eli luulevat hyväksikäyttävänsä, mutta eivät oikeasti voi.
Kiviäkin kiinnostaa
-
- Kitisijä
- Viestit: 18379
- Liittynyt: 27.10.2005 17:37
Re: Kiviäkin kiinnostaa
"Urpiaisen pesintä on epäsäännöllistä ja lento keikkuvaa. Yleisimmät äänet ovat kimeä kutsuhuuto 'djihh!' ja rahiseva 'tssrrt-tssrrt'."
-
- Kitinän uhri
- Viestit: 716
- Liittynyt: 13.11.2010 14:05
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Ei minua ole nettikommenteilla mahdollista lannistaa, kun minulla ei ole mitään hävittävääkään. On hyvin todennäköistä, että lopulta vaikutusvaltani eduskunnassa olisi vähäisempää kuin mitä se on nyt, vaalikampanjan aikana, ennen vaaleja. Riippumatta siitä, tulenko menemään läpi vai en. Yleensä poliitikot pelkäävät äänestäjien suututtamisen lisäksi sitä, että heidän hyvät ideansa varastetaan ja valjastetaan muidenkin ehdokkaiden käyttöön. Minun tapauksessani se taas olisi pelkkä etu, koska ideat aina tarvitsevat myös niitä toteuttajia. Eli siinä missä täällä kitinässä mietitään vain mahdollista läpimenoa ja sen mahdottomuutta, minä näen itse kampanjallakin oman arvonsa, joka ei katoa vaikken läpi menisikään. Eli hyvä puoli on siinä, ettei kansanedustajuus ole se varsinainen unelmani, vaan pelkkä varsinaisen unelmani toteuttamisen yksi vaihtoehtoinen väline.annepa kirjoitti:Älkää lannistako. On hyvä että ihmisellä on unelmia ja se tekee töitä saavuttaakseen ne. Minusta tätä on hauska seurata ja toivon että prossu pääsee läpi ihan sen takia että se vois saada aikaan hämminkiä piireissä. Sen lisäksi aatoksensa tuntuu minusta aika järkeviltä joten hämmingin lisäksi saatettais saada myös jotain muuta.
-
- Kitisijä
- Viestit: 4213
- Liittynyt: 19.08.2005 14:09
Re: Kiviäkin kiinnostaa
En uskokaan, mua vaan vitutti muiden asenne.prosessi kirjoitti:Ei minua ole nettikommenteilla mahdollista lannistaa,annepa kirjoitti:Älkää lannistako. On hyvä että ihmisellä on unelmia ja se tekee töitä saavuttaakseen ne. Minusta tätä on hauska seurata ja toivon että prossu pääsee läpi ihan sen takia että se vois saada aikaan hämminkiä piireissä. Sen lisäksi aatoksensa tuntuu minusta aika järkeviltä joten hämmingin lisäksi saatettais saada myös jotain muuta.
Hyvä viinihumala kirkastaa ihmeellisesti raskaimmatkin rötökset, joten minulla ei liene muuta neuvoa kuin pysytellä päissäni kuin käki elämäni loppuun asti.
-
- Kitinän uhri
- Viestit: 716
- Liittynyt: 13.11.2010 14:05
Re: Kiviäkin kiinnostaa
annepa kirjoitti:En uskokaan, mua vaan vitutti muiden asenne.prosessi kirjoitti:Ei minua ole nettikommenteilla mahdollista lannistaa,annepa kirjoitti:Älkää lannistako. On hyvä että ihmisellä on unelmia ja se tekee töitä saavuttaakseen ne. Minusta tätä on hauska seurata ja toivon että prossu pääsee läpi ihan sen takia että se vois saada aikaan hämminkiä piireissä. Sen lisäksi aatoksensa tuntuu minusta aika järkeviltä joten hämmingin lisäksi saatettais saada myös jotain muuta.

-
- Kitisijä
- Viestit: 4213
- Liittynyt: 19.08.2005 14:09
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Olen ollut muistaakseni kerran konsulttien kans tekemisissä ja ne kaks jätkää oli kyllä just ihan pellejä. No onneksi näköjään kaikki konsultit ei ole. Yritin vielä olla mahollisimman avoimin mielin mutta kun tilaisuus eteni niin aloin tyrskimään naurusta, ei vaan voinu mitään.prosessi kirjoitti: yrityksen rahoittajat maksavat konsultin palvelut ja yrityksen työntekijät suhtautuvat lähinnä vihamielisesti, periaatteella "mitä nuo pellet kuvittelevat tietävänsä meidän työstämme sellaista, jota emme itse tietäisi paremmin". Etenkin kun niin suuri osa konsulteista toimii juuri niin, etteivät vaivaudu selvittämään tosiasioita ennen kuin keksivät omia lennokkaita ratkaisujaan, joten työ täytyy lähes aina aloittaa siitä, että todistaa olevansa jotain muuta kuin kaikki ne muut.
Edit: ja niin asennevammani eteni siihen että ajattelin että "no leikitään nyt sitten rastisuunnistusta ja palapeliä että pojille tulee hyvä mieli". Ja samalla innolla paneuduin konsulttien meille antamiin tehtäviin. Blaah.
Viimeksi muokannut annepa, 28.12.2010 15:29. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Hyvä viinihumala kirkastaa ihmeellisesti raskaimmatkin rötökset, joten minulla ei liene muuta neuvoa kuin pysytellä päissäni kuin käki elämäni loppuun asti.
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Juuri tätä rasitetta olen tuonut koko ajan esiin. Mielestäni prosessi ei näe tätä juttua riittävän selkeästi.annepa kirjoitti:Toivoisin vaan että ois toisen puoleen listoilta mukana. En aio sinua prosessi äänestää tämän puolue-asian takia, valitan
-
- Kitisijä
- Viestit: 4213
- Liittynyt: 19.08.2005 14:09
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Mut tähänhän oli se takaportti. Tosin sitä ei oo aikaisemmin mainittu.So Hard kirjoitti:Juuri tätä rasitetta olen tuonut koko ajan esiin. Mielestäni prosessi ei näe tätä juttua riittävän selkeästi.annepa kirjoitti:Toivoisin vaan että ois toisen puoleen listoilta mukana. En aio sinua prosessi äänestää tämän puolue-asian takia, valitan
Hyvä viinihumala kirkastaa ihmeellisesti raskaimmatkin rötökset, joten minulla ei liene muuta neuvoa kuin pysytellä päissäni kuin käki elämäni loppuun asti.
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Alkaisi autonavaimet lennellä vaalitenteissä?Zeb kirjoitti:Minusta ei tuohon ehdokashommaan olisi. Aloitetaan vaikka nollaa lähenevästä kritiikinsietokyvystä.
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Ei ole mitään tapaa mitata yksittäisen ehdokkaan kannatusta ennen kuin äänet on laskettu. Silloin on jo myöhäistä.annepa kirjoitti:Mut tähänhän oli se takaportti. Tosin sitä ei oo aikaisemmin mainittu.
-
- Kitisijä
- Viestit: 4213
- Liittynyt: 19.08.2005 14:09
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Sitä minäki mietin. Että prosessi mielelläni kuulisin lisää tästä takaportista.So Hard kirjoitti:Ei ole mitään tapaa mitata yksittäisen ehdokkaan kannatusta ennen kuin äänet on laskettu. Silloin on jo myöhäistä.annepa kirjoitti:Mut tähänhän oli se takaportti. Tosin sitä ei oo aikaisemmin mainittu.
Hyvä viinihumala kirkastaa ihmeellisesti raskaimmatkin rötökset, joten minulla ei liene muuta neuvoa kuin pysytellä päissäni kuin käki elämäni loppuun asti.
-
- Kitisijä
- Viestit: 6023
- Liittynyt: 20.08.2005 23:12
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Nuo Just ihan pellet vain laskuttavat 1000 egeä tunnilta, joten miksi konsultteja ylipäänsä palkataan/on olemassa? Tuskin nyt kuitenkaan masokistisista tai filantrooppisista taipumuksista johtuen (kiva että meitä nöyryytetään selviöitä kertomalla ja mittatilauspuvuilla/tuleehan pellejenkin saada rahaa ruokaa varten).annepa kirjoitti:Olen ollut muistaakseni kerran konsulttien kans tekemisissä ja ne kaks jätkää oli kyllä just ihan pellejä.
Paras päivä ikinä.
Re: Kiviäkin kiinnostaa
BS.prosessi kirjoitti:Kahdeksan vuoden päästä julkinen terveydenhuolto on nykymenolla jatkuessaan jo kuollut.NuoriD kirjoitti:Ei kait kukaan näin ole sanonut? Jos Prossu tekee systemaattisesti töitä, niin esim kahdeksan vuoden päästä hän voi päästä läpi. Kyse on siitä, voiko hän ensi kevään vaaleissa päästä läpi.annepa kirjoitti:"et sinä ole mitenkään erikoinen, et voi päästä läpi" käy vähän tylsäksi.
Eräs kollega kertoi, että aloittaessaan lääkäriksi opiskelun Helsingin Yliopistossa vuonna 1972 heille ensimmäisellä luennolla kerrottiin, että suomen terveydenhuolto on kriisissä.
Itse asiassa kaikki menee koko ajan parempaan suuntaan. Kahdeksan vuoden kuluttua suomen terveydenhuollon tilanne on tätä päivää parempi, valitaanpa sinut tai ei.
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Ei tietenkään julkisesti sellaista. Kotiovien ulkopuolella näytän tilanteessa kuin tilanteessa kuulemma äärimmäisen rauhalliselta vaikka sisällä kiehuisi. Mutta ei varmaan ole eduksi politiikassa ottaa asioita henkilökohtaisesti ja loukkaantua, vaikkei sitä näyttäisikään.So Hard kirjoitti:Alkaisi autonavaimet lennellä vaalitenteissä?Zeb kirjoitti:Minusta ei tuohon ehdokashommaan olisi. Aloitetaan vaikka nollaa lähenevästä kritiikinsietokyvystä.
-
- Kitinän uhri
- Viestit: 716
- Liittynyt: 13.11.2010 14:05
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Isi on opettanut, miten konsultin kannattaa toimia. Sen kannattaa ensin sivuuttaa kokonaan pomoportaat ja keskittyä selvittämään oikeiden työntekijöiden kanssa, mikä työssä oikeasti mättää. Sen jälkeen se voi jatkaa selvittämällä sen, miksi pomoportaat eivät ole osanneet ratkaista alaistensa konkreettisia ongelmia. Tässä vaiheessa yleensä vasta selviää, mitä varsinainen projekti oikeasti tulee käsittelemään. N. 90% tapauksista on sellaisia, ettei palvelun ostaja itse ole osannut määritellä oikein, missä apua tarvitaan, eikä tietenkään myöskään projektin laajuutta. Isin pulju kieltäytyykin tekemästä kokonaisvaltaisia tarjouksia ennen erillistä selvitysprojektia, koska niitä ei pääosassa tapauksista olisi mitään mieltä toteuttaa. Käsittämättömimpiä projekteja ovat olleet ne selvitystyöt, joissa meille on toimitettu yrityksestä jonkun konsulttifirman kaikki raportit ja pyydetty selitys, mitä ne oikein tarkoittavat...annepa kirjoitti:Olen ollut muistaakseni kerran konsulttien kans tekemisissä ja ne kaks jätkää oli kyllä just ihan pellejä. No onneksi näköjään kaikki konsultit ei ole. Yritin vielä olla mahollisimman avoimin mielin mutta kun tilaisuus eteni niin aloin tyrskimään naurusta, ei vaan voinu mitään.
Edit: ja niin asennevammani eteni siihen että ajattelin että "no leikitään nyt sitten rastisuunnistusta ja palapeliä että pojille tulee hyvä mieli". Ja samalla innolla paneuduin konsulttien meille antamiin tehtäviin. Blaah.
-
- Kitisijä
- Viestit: 6023
- Liittynyt: 20.08.2005 23:12
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Vaikea uskoa, että joku lähtisi raskaaseen vaalitaisteluun huvikseen. Luultavasti Prosessi uskoo pääsevänsä sisään jonkinlaisena Jumalan valittuna eli ihmeen avulla. Kun tulokset sitten julkaistaan, on helppoa esiintyä vaatimattomana ja sanoa ohhoh.
Eipä silti. Eduskunta on kolmatta kotimaista mukaillen a bunch of fucking dildos, joten kyllä sinne yksi Messias aina sekaan mahtuu.
Eipä silti. Eduskunta on kolmatta kotimaista mukaillen a bunch of fucking dildos, joten kyllä sinne yksi Messias aina sekaan mahtuu.
Paras päivä ikinä.
-
- Kitisijä
- Viestit: 4213
- Liittynyt: 19.08.2005 14:09
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Nämä oli erilaisia konsultteja. Nämä kävi luottamusmiehille kertomassa että vaikka ihmiset sanoo a niin ne saattaa tarkottaa b. Yhden päivän aikana siis. Tai no ehkä mulla on vaan väärä kuva siitä mitä sana "konsultti" tarkottaa.prosessi kirjoitti:Isi on opettanut,annepa kirjoitti:Olen ollut muistaakseni kerran konsulttien kans tekemisissä ja ne kaks jätkää oli kyllä just ihan pellejä. No onneksi näköjään kaikki konsultit ei ole. Yritin vielä olla mahollisimman avoimin mielin mutta kun tilaisuus eteni niin aloin tyrskimään naurusta, ei vaan voinu mitään.
Edit: ja niin asennevammani eteni siihen että ajattelin että "no leikitään nyt sitten rastisuunnistusta ja palapeliä että pojille tulee hyvä mieli". Ja samalla innolla paneuduin konsulttien meille antamiin tehtäviin. Blaah.
Hyvä viinihumala kirkastaa ihmeellisesti raskaimmatkin rötökset, joten minulla ei liene muuta neuvoa kuin pysytellä päissäni kuin käki elämäni loppuun asti.
-
- Kitinän uhri
- Viestit: 716
- Liittynyt: 13.11.2010 14:05
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Tässä joudun luottamaan omaan arviointikykyyni oman ja ME:n kampanjoiden etenemisistä, eli vetäydyn vastaansanomattomilla perusteilla maaliskuun alussa, jos gallupit ja lehdistö edelleenkään ei edes mainitse muita ehdokkaita ME:n selkeiksi kilpailijoiksi. Nykyiselläänhän ME on ainoa jonka suosiota on edes mitattu.annepa kirjoitti:Sitä minäki mietin. Että prosessi mielelläni kuulisin lisää tästä takaportista.So Hard kirjoitti:Ei ole mitään tapaa mitata yksittäisen ehdokkaan kannatusta ennen kuin äänet on laskettu. Silloin on jo myöhäistä.annepa kirjoitti:Mut tähänhän oli se takaportti. Tosin sitä ei oo aikaisemmin mainittu.
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Konsultteja on kahta sorttia. Toinen sortti on sellainen joka tulee myymään valmista höpöoppaan mukaista johtamisoppia organisaatioon kuin organisaatioon tai innostamaan (Sarasvuotyyppinen) ja sitten on sellaisia, jotka ovat jonkin alan asiantuntijoita ja tulevat ratkaisemaan asiakkaalla olevan ongelman. Ensimmäinen sortti on aina paskaa ja jälkimmäinen vaihtelevasti.
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Minullakin on valitettavan negatiivinen kuva konsulteista. Tulevat tyrkyttämään jossain muualla valmiiksi pureksittuja ratkaisuja jotka eivät ole mitenkään sovellettavissa uuteen ympäristöön. Tämä siksi etteivät tiedä kyseisestä ympäristöstä hölkäsen pöläystä. Häipyvät kun ovat sössineet aikansa ja syyttävät muutosvastarintaa siitä kun mikään ei työntekijöiden mielestä enää toimi entisenkään vertaa.
-
- Kitisijä
- Viestit: 4213
- Liittynyt: 19.08.2005 14:09
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Miten mulla on semmoinen kuva jäänyt että nämä kaks pelleä oli just Sarasvuon firmasta. Ja paskaa olivat.So Hard kirjoitti:Konsultteja on kahta sorttia. Toinen sortti on sellainen joka tulee innostamaan (Sarasvuotyyppinen) ja sitten on sellaisia, jotka ovat jonkin alan asiantuntijoita ja tulevat ratkaisemaan asiakkaalla olevan ongelman. Ensimmäinen sortti on aina paskaa ja jälkimmäinen vaihtelevasti.
Edit: joo oli ne, tarkistin logot.
Viimeksi muokannut annepa, 28.12.2010 16:03. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Hyvä viinihumala kirkastaa ihmeellisesti raskaimmatkin rötökset, joten minulla ei liene muuta neuvoa kuin pysytellä päissäni kuin käki elämäni loppuun asti.
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Asiasta mitään tietämättä (en ole koskaan tavannut elävää konsulttia työn touhussa) veikkaan, että nuo Tixin mainitsemat tyypin 2 konsultit voivat olla hyödyllisiä.
Jos firmalla on joku ongelma, joka on sen oman nykyfokuksen ulkopuolella, niin saattaa olla, että joku ulkopuolinen asiantuntija osaa sanoa, mitä kannattaa tehdä.
Voisin esim. kuvitella, että kun perheyritys päättää listautua pörssiin, niin voi olla, että konsulteilla, jotka ovat ennenkin hoitaneet vastaavia caseja, voi oikeasti olla asiantuntemusta, josta 1000 euroa tunnissa on pikkusumma.
Jos firmalla on joku ongelma, joka on sen oman nykyfokuksen ulkopuolella, niin saattaa olla, että joku ulkopuolinen asiantuntija osaa sanoa, mitä kannattaa tehdä.
Voisin esim. kuvitella, että kun perheyritys päättää listautua pörssiin, niin voi olla, että konsulteilla, jotka ovat ennenkin hoitaneet vastaavia caseja, voi oikeasti olla asiantuntemusta, josta 1000 euroa tunnissa on pikkusumma.
-
- Kitinän uhri
- Viestit: 716
- Liittynyt: 13.11.2010 14:05
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Vuonna 1972 usean vuoden ajan jatkunut useamman miljoonan euron kavaltaminen kiinni jäämättä sairaanhoitopiirin hallinnosta käsin ei olisi ollut mahdollista. 1972 maalaiskunnissa oli kunnanlääkärit, ei moninkertaisin kustannuksin tapahtuvia ostopalveluita yksityisiltä lääkäriasemilta. Hoito on varmasti parempaa tänä päivänä ainakin erikoissairaanhoidon osalta, mutta rahankäyttö on täysin holtitonta. Eli ok, ehkä julkinenkaan terveydenhuolto ei ole kahdeksan vuoden päästä nurin, mutta sen pystyssä olo näkyy kyllä ikävällä tavalla verotuksessa.NuoriD kirjoitti:BS.prosessi kirjoitti:Kahdeksan vuoden päästä julkinen terveydenhuolto on nykymenolla jatkuessaan jo kuollut.NuoriD kirjoitti: Ei kait kukaan näin ole sanonut? Jos Prossu tekee systemaattisesti töitä, niin esim kahdeksan vuoden päästä hän voi päästä läpi. Kyse on siitä, voiko hän ensi kevään vaaleissa päästä läpi.
Eräs kollega kertoi, että aloittaessaan lääkäriksi opiskelun Helsingin Yliopistossa vuonna 1972 heille ensimmäisellä luennolla kerrottiin, että suomen terveydenhuolto on kriisissä.
Itse asiassa kaikki menee koko ajan parempaan suuntaan. Kahdeksan vuoden kuluttua suomen terveydenhuollon tilanne on tätä päivää parempi, valitaanpa sinut tai ei.
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Millä lailla itse käyttäisit ne rahat? Mistä siis säästäisit?prosessi kirjoitti: Vuonna 1972 usean vuoden ajan jatkunut useamman miljoonan euron kavaltaminen kiinni jäämättä sairaanhoitopiirin hallinnosta käsin ei olisi ollut mahdollista. 1972 maalaiskunnissa oli kunnanlääkärit, ei moninkertaisin kustannuksin tapahtuvia ostopalveluita yksityisiltä lääkäriasemilta. Hoito on varmasti parempaa tänä päivänä ainakin erikoissairaanhoidon osalta, mutta rahankäyttö on täysin holtitonta. Eli ok, ehkä julkinenkaan terveydenhuolto ei ole kahdeksan vuoden päästä nurin, mutta sen pystyssä olo näkyy kyllä ikävällä tavalla verotuksessa.
Re: Kiviäkin kiinnostaa
En mä väittänytkään, että systeemi toimisi optimaalisesti.prosessi kirjoitti:Vuonna 1972 usean vuoden ajan jatkunut useamman miljoonan euron kavaltaminen kiinni jäämättä sairaanhoitopiirin hallinnosta käsin ei olisi ollut mahdollista. 1972 maalaiskunnissa oli kunnanlääkärit, ei moninkertaisin kustannuksin tapahtuvia ostopalveluita yksityisiltä lääkäriasemilta. Hoito on varmasti parempaa tänä päivänä ainakin erikoissairaanhoidon osalta, mutta rahankäyttö on täysin holtitonta. Eli ok, ehkä julkinenkaan terveydenhuolto ei ole kahdeksan vuoden päästä nurin, mutta sen pystyssä olo näkyy kyllä ikävällä tavalla verotuksessa.NuoriD kirjoitti:BS.prosessi kirjoitti:
Kahdeksan vuoden päästä julkinen terveydenhuolto on nykymenolla jatkuessaan jo kuollut.
Eräs kollega kertoi, että aloittaessaan lääkäriksi opiskelun Helsingin Yliopistossa vuonna 1972 heille ensimmäisellä luennolla kerrottiin, että suomen terveydenhuolto on kriisissä.
Itse asiassa kaikki menee koko ajan parempaan suuntaan. Kahdeksan vuoden kuluttua suomen terveydenhuollon tilanne on tätä päivää parempi, valitaanpa sinut tai ei.
Se kuitenkin toimii huomenna paremmin kuin tänään ja ylihuomenna vielä paremmin.
Lääkäreitä ja hoitajia on enemmän kuin koskaan, kansa elää pidempään ja terveempänä. Terveydenhoitoon on käytettävissä rahaa enemmän kuin koskaan.
Eli mantra systeemin kriisistä ja romahtamisesta kannattaa unohtaa, koska se ei pidä paikkaansa.
-
- Kitinän uhri
- Viestit: 716
- Liittynyt: 13.11.2010 14:05
Re: Kiviäkin kiinnostaa
Tuohon ei valitettavasti pysty kovin lyhyesti vastaamaan, mutta laitan sinulle linkit teksteihini aiheesta, kunhan saan ne julkaistua.Zeb kirjoitti:Millä lailla itse käyttäisit ne rahat? Mistä siis säästäisit?
Ei oikein näyttäisi siltä, kun katsoo valtion velkaantumistahtia.NuoriD kirjoitti:Terveydenhoitoon on käytettävissä rahaa enemmän kuin koskaan.
Eli mantra systeemin kriisistä ja romahtamisesta kannattaa unohtaa, koska se ei pidä paikkaansa.