Espoon kauppalan kehittäminen

Vakavia keskusteluja isoista asioista - tiede, talous, politiikka, uskonto, yhteiskunnalliset asiat. Ei onelinereitä/puzznuzzia.
Avatar
Penix-lintu
Elämätön Kitisijä
Viestit: 327
Liittynyt: 29.09.2024 17:18

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Penix-lintu »

James Potkukelkka kirjoitti: 30.09.2025 12:19 Joo. Mua kiinnostaa nimenomaan juridinen puoli. Jos ymmärsin oikein, rakennus mahdollisesti rikkoo paloturvallisuusmääräyksiä.
Rikkoo, ennen vanhaan kaavoja tehtiin periaatteella 8m rakennusten väli, eli 4m omalle puolelle ja kaverin tönö 4m omalle puolelleen.
Nyt jos autotalli on rajassa, tönö saa olla lähimmillään 8m päässä omasta rajasta ja se ei kyllä aina ole hyvä juttu se.

8m on alakanttiin mitoitettu sekin, turvaetäisyys palavan kohteen ja palamattoman kohteen välillä pitäisi olla minimissään 15m, mutta koska idiootit kaavoittajat, ollaan tässä tilanteessa.
Avatar
Vagabondo
Kitinä VIP-jäsen
Viestit: 10966
Liittynyt: 23.09.2010 9:38

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Vagabondo »

Tässä oli kaiketi tontti jaettu hallinnanjakosopimuksella, joten autotallia ei rakenneta tontin rajalle vaan hallinanjakolinjan viereen ja sen takia ei olisi automaattisesti totaalisesti rakennusmääräysten vastaista? Samaan tapaanhan käsittääkseni noita erillistaloja kryndataan vieri viereen vanhoille isoille tonteille. Samalla tontilla olevien rakennusten ei ilmeisesti tarvitse olla 8m päässä toisistaan?

Kysymysmerkit on lauseissa tarkoituksella.
Yet ah! why should they know their fate? Since sorrow never comes too late, And happiness too swiftly flies. Thought would destroy their paradise.
No more; where ignorance is bliss, 'Tis folly to be wise.
Avatar
James Potkukelkka
Kitisijä
Viestit: 32485
Liittynyt: 23.01.2014 9:59

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja James Potkukelkka »

Joo.
Ei vertaistasi sulle, sä lilja Saaronin. Suo armos lahjat mulle ja kaste Siionin
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26335
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

Espoon strategia pyrkii houkuttelmaan hyvätuloisia
https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000011530549.html

Hyvä. Antaa Vantaan rakentaa velkaratikka idän lähiöihin sosiaalista asumista palvelemaan.

Hesarin otsikko nostaa omituisesti omakotitalot framille, vaikka strategia ei taida omakotitaloja erikseen mainita ”Lisäämme määrätietoisesti omistusasuntojen ja erityisesti pientalojen, rivitalojen ja kaupunkipientalojen tarjontaa”. Kuulostaa hyvältä.

Sinänsä jännä, että Espoo itsekokee keskittyvänsä strategiassaan lapsiin ja nuoriin. Tästä Hesari ei mainitse mitään. Espoolla on oikea linja. Eivät viihtyisät asuinalueet auta hyvätauloisten houkuttelussa, jos koulut ovat paskoja. Hyvätuloisen perheen valinta menee: koti > asuinalue > päiväkodit ja koulut > palvelut > työmatka
https://www.espoo.fi/fi/uutiset/2025/09 ... ja-nuorten
Avatar
Penix-lintu
Elämätön Kitisijä
Viestit: 327
Liittynyt: 29.09.2024 17:18

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Penix-lintu »

Vagabondo kirjoitti: 30.09.2025 12:45 Tässä oli kaiketi tontti jaettu hallinnanjakosopimuksella
Mielikuvani on, että hallinnanjakosopimus ei ole nk. lieventävä asianhaara, tosin asetuksessa on erikseen mainittu nuo pikkukopit, joille riittää 4m JOS ne on eristetty (miten, EI60min vai EI120min, mene ja tiedä).

Laiskottelin vähän ja juttelin nykyisen parhaan (ja ainoan) ystäväni, tekoälyn kanssa:
Alla on tiivis, lähteisiin nojaava vastaus Espoon kaava-alueelle.

# Mitä määräykset sanovat rakennusten välisestä etäisyydestä?

* Suomessa rakennusten välistä etäisyyttä ohjaa ympäristöministeriön asetus rakennusten paloturvallisuudesta (848/2017) 29 §: palon ei saa antaa levitä rakennuksesta toiseen; etäisyys ja/tai rakenteelliset toimet on valittava sen mukaan. Käytännön ohjearvona pientaloissa pidetään sitä, että **ilman erityistoimia etäisyyttä on vähintään ~8 m**; jos väli on alle 8 m, palon leviämisen rajoittamisesta on huolehdittava rakenteellisin tai muin keinoin (esim. aukotusrajoitukset, suojaverhous, EI-luokan rakenteet, palomuuri). ([finlex.fi][1])

* Pientalokäytännöissä (kuntien yhteinen “palokortti”) linja on sama: **>8 m: ei erityisvaatimuksia**; **<8 m: tarvitaan osastointia/ratkaisuja**. Lisäksi pientaloissa etäisyytenä tarkastellaan yleensä rakennusten **ulompien pintojen** väliä (myös räystäät, terassit, parvekkeen uloin pinta). ([Topten][2])

* Autosuojat: vanhoissa E-määräysten tulkinnoissa **erillinen autosuoja ≤60 m²** on voitu sijoittaa **4 m** päähän asuinrakennuksesta ilman osastointia (muuten 8 m), muutoin vaaditaan osastointi. Paikallinen lupakäytäntö voi vaihdella — asia kannattaa varmistaa lupakäsittelijältä. ([Puuinfo][3])

# Mistä etäisyys mitataan?

* **Paloturvallisuusetäisyys rakennuksesta toiseen** mitataan **rakennusten ulkoseinien ulkopinnoista**; pientaloissa tarkastellaan käytännössä **ulompien pintojen** (räystäät, parvekkeet, terassikatokset tms.) väliä. ([Ympäristöministeriö][4])

* **Etäisyys tontin/kiinteistön rajaan** (rakennusjärjestyksen ja kaavamääräysten mukainen vähimmäisetäisyys) mitataan rakennuksen **ulkoseinästä** rajaan. Espoon rakennusjärjestys sanoo tämän nimenomaisesti. ([admin.espoo.fi][5])

# Espoo / kaava-alue

* Asemakaavassa voidaan määrätä rakennusalan sijainti ja **etäisyys tontin rajasta** (tyypillisesti esim. 4 m), mutta tämä **ei poista paloturvallisuusasetuksen** vaatimusta estää palon leviäminen rakennuksesta toiseen. Käytännössä: täytät sekä kaavan/rakennusjärjestyksen rajamitat **että** E1-asetuksen 29 §:n toiminnallisen vaatimuksen. ([kuntaliitto.fi][6])

* Espoon lupapäätöskäytännöissä pientalokohteissa nähdään toistuvasti, että rakennusten väleissä sovelletaan **~8 m lähtökohtaa**, tai jos väli on pienempi, vaaditaan rakenteellisia ratkaisuja. (Esimerkkipäätöksiä/pöytäkirjamerkintöjä.) ([espoo-sv.oncloudos.com][7])

# Entä hallinnanjakosopimus?

* **Hallinnanjakosopimus ei muuta** paloturvallisuusasetuksen velvoitteita. Asetus koskee **rakennuksia riippumatta omistus- tai hallintajaoista**. Palon leviämisen estäminen tarkastellaan rakennusten välillä samalla tavalla kuin ilman sopimustakin. ([finlex.fi][1])

* **Etäisyys rajaan** -tyyppiset määräykset (kaava/rakennusjärjestys) viittaavat **kiinteistön viralliseen rajaan**, **eivät** hallinnanjakosopimuksen sisäiseen hallinta-alueen rajaan. Hallinnanjakosopimus on osakkaiden välinen sopimus hallinnasta; se helpottaa mm. luvitusta ja vastuiden jakoa, mutta ei muuta julkisoikeudellisia raja-etäisyys- tai palomääräyksiä. ([maanmittauslaitos.fi][8])

* Lupamenettelyssä viranomainen voi huomioida hallinnanjakosopimuksen (mm. kenen alueelle rakennetaan ja suostumukset), mutta **mitoitus** tehdään lakien ja määräysten mukaan. KHO-linjausten mukaan yhteisomistuksessa luvitus edellyttää omistajien suostumuksia; itse tekniset vaatimukset eivät perustu sopimukseen. ([asuntokaupanvirheet.fi][9])

# Yhteenveto käytännön tulkinnaksi

1. **Tarkista kaava ja Espoon rakennusjärjestys** → täytä rajamitat (mitataan **ulkoseinästä** → **kiinteistön rajaan**). ([admin.espoo.fi][5])
2. **Tarkasta rakennusten välinen paloturvallisuusetäisyys** muiden tontilla tai naapuritonteilla olevien rakennusten suuntaan:

* **≥ ~8 m** → yleensä ei lisätoimia.
* **< 8 m** → suunnittele palotekniset ratkaisut (esim. EI-luokan rakenteet, aukotusrajoitukset, palomuuri). Etäisyys mitataan **rakennusten ulompien pintojen** välillä. ([finlex.fi][1])
3. **Hallinnanjakosopimus ei “korvaa” määräyksiä**: sitä ei käytetä rajamittana, eikä se poista E1-asetuksen vaatimusta rakennusten välisestä paloturvallisuudesta. ([maanmittauslaitos.fi][8])

Jos haluat, voin katsoa juuri **sinun korttelisi/asemakaavasi** määräykset ja tulkita ne yhdessä (kaavamääräykset ja mahdolliset rakentamistapaohjeet).

[1]: https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/s ... hatgpt.com "848/2017 | Suomen säädöskokoelma"
[2]: https://toptenrava.fi/wp-content/upload ... hatgpt.com "PIENTALON PALOKORTTI | Topten"
[3]: https://puuinfo.fi/wp-content/uploads/2 ... hatgpt.com "RakMK_E4.pdf"
[4]: https://ym.fi/documents/1410903/3843996 ... hatgpt.com "Asetus-rakennusten-paloturvallisuudesta-perustelumuistio- ..."
[5]: https://admin.espoo.fi/sites/default/fi ... hatgpt.com "Espoon kaupungin rakennusjärjestys"
[6]: https://www.kuntaliitto.fi/julkaisut/ra ... hatgpt.com "6.8 Rakentamisen ohjaaminen asemakaava-alueella"
[7]: https://espoo-sv.oncloudos.com/cgi/DREQ ... hatgpt.com "Ympäristö- ja rakennuslautakunta Protokoll 12.09.2024 ..."
[8]: https://www.maanmittauslaitos.fi/kiinte ... hatgpt.com "Rekisteröi hallinnanjakosopimus"
[9]: https://www.asuntokaupanvirheet.fi/kho2 ... hatgpt.com "KHO 2013:43 Yhteisoomistus, halllinnanjakosopimus ..."
Avatar
urpiainen
Kitisijä
Viestit: 19730
Liittynyt: 27.10.2005 17:37

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja urpiainen »

sivustahuutaja kirjoitti: 03.10.2025 8:00 Espoon strategia pyrkii houkuttelmaan hyvätuloisia
https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000011530549.html

Hyvä. Antaa Vantaan rakentaa velkaratikka idän lähiöihin sosiaalista asumista palvelemaan.

Hesarin otsikko nostaa omituisesti omakotitalot framille, vaikka strategia ei taida omakotitaloja erikseen mainita ”Lisäämme määrätietoisesti omistusasuntojen ja erityisesti pientalojen, rivitalojen ja kaupunkipientalojen tarjontaa”. Kuulostaa hyvältä.

Sinänsä jännä, että Espoo itsekokee keskittyvänsä strategiassaan lapsiin ja nuoriin. Tästä Hesari ei mainitse mitään. Espoolla on oikea linja. Eivät viihtyisät asuinalueet auta hyvätauloisten houkuttelussa, jos koulut ovat paskoja. Hyvätuloisen perheen valinta menee: koti > asuinalue > päiväkodit ja koulut > palvelut > työmatka
https://www.espoo.fi/fi/uutiset/2025/09 ... ja-nuorten
Eiks noi pientalot, joita erityisesti siis korostetaan, ole käytännössä omakotitaloja, vaikka kaupungin parlance'issa termi kattanee myös esim. paritalot?

Peruslinjat kuulostavat ihan järkeviltä, vaikka kovasti keskustelu vaikuttaa typerältä poliittiselta signaloinnilta. Ei ole paljon järkeä kinastella, rakennetaanko pientaloja vai kerrostaloja, kun tietysti Espoon kaltaisessa kaupungissa painopiste voi olla molemmissa: tiivistä metroasemien yhteyteen ja pientaloja kauemmaksi. Myös persujen kiukuttelu ei-kotimaisten kielten roolista tuntuu oudolta, Espoo on käsittääkseni jo pitkään halunnut helpottaa esim. aika merkittävän, intialaisen insinööripopulaation mahdollisuuksia saada lapsilleen ainakin osin englanninkielistä koulupalvelua Otaniemen ja Keilaniemen suunnalla. Kuulostaisi minusta ihan järkevältä.
"Urpiaisen pesintä on epäsäännöllistä ja lento keikkuvaa. Yleisimmät äänet ovat kimeä kutsuhuuto 'djihh!' ja rahiseva 'tssrrt-tssrrt'."
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26335
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

^
Pientaloja ovat omakotitalot, erillistalot ja paritalot. Väittäisin, että kaikista pientaloista, myös uusista, ihan merkittävä osa on paritaloja. Jos kaava sallii muutkin kuin omakotitalot, niin omakotitalon vaatima tontti tulee aika kalliiksi.
Avatar
Vagabondo
Kitinä VIP-jäsen
Viestit: 10966
Liittynyt: 23.09.2010 9:38

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Vagabondo »

sivustahuutaja kirjoitti: 03.10.2025 10:03 ^
Pientaloja ovat omakotitalot, erillistalot ja paritalot. Väittäisin, että kaikista pientaloista, myös uusista, ihan merkittävä osa on paritaloja. Jos kaava sallii muutkin kuin omakotitalot, niin omakotitalon vaatima tontti tulee aika kalliiksi.
Ainakin omalla asuinalueella teollinen rakennustuotanto on pääosin paritalojen ja erillistalojen muodostamia yhtiöitä olemattomilla pihoilla. Omakotitalot näyttää yksityishenkilöiden rakentamilta. Pääosa alueesta on tuota kryndättyä koppia.
Yet ah! why should they know their fate? Since sorrow never comes too late, And happiness too swiftly flies. Thought would destroy their paradise.
No more; where ignorance is bliss, 'Tis folly to be wise.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26335
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

On kai ihan yleinen harha kuvitella espoota pientalovaltaiseksi- Espoon asunnoista pientaloja on 20%, kun luku Helsingissä on 10 ja Vantaalla 16%
https://public.tableau.com/views/Helsin ... embed=true

Minusta Espoon pientalomäärä on pieni suhteessa Helsinkiin.
Avatar
Vagabondo
Kitinä VIP-jäsen
Viestit: 10966
Liittynyt: 23.09.2010 9:38

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Vagabondo »

sivustahuutaja kirjoitti: 03.10.2025 10:08 On kai ihan yleinen harha kuvitella espoota pientalovaltaiseksi- Espoon asunnoista pientaloja on 20%,
Näkyikö tuolla historiallinen kehitys? Mutuna arvioisin pientalojen prosenttiosuuden laskeneen tämän vuosituhannen puolella merkittävästi ja vallankin metropäätöksen jälkeen. Niin paljon kerrostaloaluetta tullut lisää. Olettaisin mielikuvan juontavan jostain edelliseltä vuosituhannelta.
Yet ah! why should they know their fate? Since sorrow never comes too late, And happiness too swiftly flies. Thought would destroy their paradise.
No more; where ignorance is bliss, 'Tis folly to be wise.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26335
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

Vagabondo kirjoitti: 03.10.2025 10:07 Ainakin omalla asuinalueella teollinen rakennustuotanto on pääosin paritalojen ja erillistalojen muodostamia yhtiöitä olemattomilla pihoilla. Omakotitalot näyttää yksityishenkilöiden rakentamilta. Pääosa alueesta on tuota kryndättyä koppia.
Juu, mutta ei uusilla omakotitaloillakaan ole kummoista pihaa. Se maa on kuitenkin kallista, eikä kukaan enää rakenna 1000m2 tontille 150m2 taloa, jos tehokkuusluku on 0,25. 250m2 talo alkaa jo maksaa rahaa, kun harva perhe on enää edes nelihenkinen.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26335
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

Vagabondo kirjoitti: 03.10.2025 10:13 Näkyikö tuolla historiallinen kehitys? Mutuna arvioisin pientalojen prosenttiosuuden laskeneen tämän vuosituhannen puolella merkittävästi ja vallankin metropäätöksen jälkeen. Niin paljon kerrostaloaluetta tullut lisää. Olettaisin mielikuvan juontavan jostain edelliseltä vuosituhannelta.
Kehitystä ei saanut käppyränä ainakaan yhdellä klikkauksella, mutta espooon vanhatr luvut sai yläreunan valikosta.
Avatar
Vagabondo
Kitinä VIP-jäsen
Viestit: 10966
Liittynyt: 23.09.2010 9:38

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Vagabondo »

sivustahuutaja kirjoitti: 03.10.2025 10:14 Juu, mutta ei uusilla omakotitaloillakaan ole kummoista pihaa. Se maa on kuitenkin kallista, eikä kukaan enää rakenna 1000m2 tontille 150m2 taloa, jos tehokkuusluku on 0,25. 250m2 talo alkaa jo maksaa rahaa, kun harva perhe on enää edes nelihenkinen.
Sitä varten on kellarit, että sen 250 neliötä saa pienemmällekin tontille mahtumaan ja keploteltua rakennusmääräysten sisään. Notta joo, ne jotka rakentaa 1000m2 tontille pykää kyllä sen 200+ neliötä.
Yet ah! why should they know their fate? Since sorrow never comes too late, And happiness too swiftly flies. Thought would destroy their paradise.
No more; where ignorance is bliss, 'Tis folly to be wise.
Avatar
Vagabondo
Kitinä VIP-jäsen
Viestit: 10966
Liittynyt: 23.09.2010 9:38

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Vagabondo »

sivustahuutaja kirjoitti: 03.10.2025 10:16 Kehitystä ei saanut käppyränä ainakaan yhdellä klikkauksella, mutta espooon vanhatr luvut sai yläreunan valikosta.
Näköjään 2012 alkaen eli ei näe mikä oli tilanne 90-luvulla, mutta tuossakin jo 2012 pien- ja rivitalot 28% laskenut 2023 14% eli jo reilusti alle edellä esittämäsi osuuden. Kehitys jatkunee. En selvästikään ole turhaan valittanut Espoon kaupungistumisesta :paavi:
Yet ah! why should they know their fate? Since sorrow never comes too late, And happiness too swiftly flies. Thought would destroy their paradise.
No more; where ignorance is bliss, 'Tis folly to be wise.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26335
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

^ joo, tuo näyttää vain valmistuneet eikä kokonaistilannetta, katsoin väärin.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26335
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

Espoon suhteellinen historia: kerrostalot 58 -> 65% 2011-2024
https://public.tableau.com/app/profile/ ... ppijakauma

Helsinki: 87 > 88%

Eli nyt hesulissa kerrostaloja 88% ja espoossa 65% asunnoista. Espoon määrä ei tunnu mitenkään pieneltä.

Tärkeintä on, ettei subventoida sosiaalista asumista. Jos joku haluaa rakentaa vuokrakasarmin omalla rahalla tapiolaan, niin rakentakoon.
Avatar
Vagabondo
Kitinä VIP-jäsen
Viestit: 10966
Liittynyt: 23.09.2010 9:38

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Vagabondo »

Kyllä mä kauheasti ihmettelen miksi tästä täysremontista piti tehdä vuosikymmenen mittainen show ja museoviraston kampittaa minkä pystyi. Kun vertaa havainnekuvaa vanhaan rakennukseen, niin ei merkittävää eroa. Mä ymmärtäisin, jos rakennusmateriaali olisi jotain historiallista kiveä tai vastaavaa mitä ei enää saa, mutta betonivalussa ei ole mitään sellaista mitä ei pystytä helposti tekemään uudestaan.

https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000011512607.html
Yet ah! why should they know their fate? Since sorrow never comes too late, And happiness too swiftly flies. Thought would destroy their paradise.
No more; where ignorance is bliss, 'Tis folly to be wise.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26335
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

Espoo tekee Finnoosta huippuluokan asuinaluetta. Viiden vuoden jälkeen siitä ei näy juuri merkkejä.
https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000011454366.html

Miten kukaan voi kuvitella sisämaassa sijaitsevan palveluköyhän lähiön olevan jotain huippua? Pikaisella vilkaisulla Finnoo on kuitenkin halvempi kuin Matinkylä tai Niittykumpu, joten on tuossa tuo hinta houkuttimena, jos on pakko saada uunituore asunto metron varrelta.
Avatar
Vagabondo
Kitinä VIP-jäsen
Viestit: 10966
Liittynyt: 23.09.2010 9:38

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Vagabondo »

sivustahuutaja kirjoitti: 20.10.2025 9:44 Miten kukaan voi kuvitella sisämaassa sijaitsevan palveluköyhän lähiön olevan jotain huippua? Pikaisella vilkaisulla Finnoo on kuitenkin halvempi kuin Matinkylä tai Niittykumpu, joten on tuossa tuo hinta houkuttimena, jos on pakko saada uunituore asunto metron varrelta.
Käsittääkseni valmiina Finnoo ulottuu rantaan asti, joten sisämaamääritelmä ei sinänsä taida täyttyä kuin tuon metroaseman ympäristön osalta ja sieltäkin olettaisin löytyvän asuntoja merinäköalalla.

Rakennustyömaahan tuo on vielä pitkään, joka ei ympäristönä ole kauhean kiva. Ehkä sitten joskus valmiina ihan kelvollinen kerrostalolähiö. Sijainnin puolesta veikkaan sille parempaa tulevaisuutta kuin Suurpelto.
Yet ah! why should they know their fate? Since sorrow never comes too late, And happiness too swiftly flies. Thought would destroy their paradise.
No more; where ignorance is bliss, 'Tis folly to be wise.
Avatar
Vagabondo
Kitinä VIP-jäsen
Viestit: 10966
Liittynyt: 23.09.2010 9:38

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Vagabondo »

HS jatkaa Finnoo uutisointia vähän toisesta kulmasta: https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000011570534.html

Kerrostaloja rantaan on sinänsä hyvä ajatus. Nythän Espoossa ei kaupunki tule rantaan oikeastaan muualla kuin Kivenlahdessa. Jotenkin vaan tuntuu havainnekuvia tehdessä unohtuneen, että Finnoossa on iso venesatama. Olisiko jopa Espoon isoin. Venepaikkoja ei ihan helposti mahduteta muualle, jos ne tuolta häädetään.
Yet ah! why should they know their fate? Since sorrow never comes too late, And happiness too swiftly flies. Thought would destroy their paradise.
No more; where ignorance is bliss, 'Tis folly to be wise.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26335
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

^ voihan rannassa olla veneitä, vrt haukilahti.
Avatar
Vagabondo
Kitinä VIP-jäsen
Viestit: 10966
Liittynyt: 23.09.2010 9:38

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Vagabondo »

sivustahuutaja kirjoitti: 21.10.2025 12:59 ^ voihan rannassa olla veneitä, vrt haukilahti.
Voi, mutta havainnekuvissa ei ole mitään merkittävää satamaa. No, kaavaa odotellessa.
Yet ah! why should they know their fate? Since sorrow never comes too late, And happiness too swiftly flies. Thought would destroy their paradise.
No more; where ignorance is bliss, 'Tis folly to be wise.
sivustahuutaja
Kitisijä
Viestit: 26335
Liittynyt: 15.08.2005 0:29

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja sivustahuutaja »

Tornitalossa Espoossa on ovi, joka johtaa pudotukseen
https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000011575642.html

Neuvostoarkkitehtuurista on siirrytty moderniin venäläiseen arkkitehtuuriin.
Avatar
Penix-lintu
Elämätön Kitisijä
Viestit: 327
Liittynyt: 29.09.2024 17:18

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Penix-lintu »

sivustahuutaja kirjoitti: 25.10.2025 15:44 Tornitalossa Espoossa on ovi, joka johtaa pudotukseen
https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000011575642.html

Neuvostoarkkitehtuurista on siirrytty moderniin venäläiseen arkkitehtuuriin.
Click-save:

IVKH haaalausovi.
Avatar
Bhven
Kitisijä
Viestit: 5438
Liittynyt: 28.01.2011 22:35

Re: Espoon kauppalan kehittäminen

Viesti Kirjoittaja Bhven »

^ Naurahdin
Tällaista se on kaikkialla. Kävin ilotalossa ja tyttö alkoi myymään puhelinliittymää.